Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Doğu Akdeniz Satrancında Erdoğan’ın Vezir Hamlesi

Bülent ERANDAÇ
15 Nisan 2019 09:38
A-
A+

Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan-Türkiye’den, Doğu Akdeniz dansçılarına Tokat. Doğu Akdeniz'de Mavi Vatan Sınırlarımız çekildi. Türkiye’mizin, Doğu Akdeniz'deki münhasır ekonomik bölgesini gösteren resmi haritası Birleşmiş Milletlere gönderildi.

Doğu Akdeniz’de oynanan oyunları Türkiye çok yakından takıp ediyor. Sabırla gelişmeler gözleniyor. Gerektiğinde YUMUŞAK gerektiğinde SERT GÜÇ kararları devreye sokuluyor.

Geçen haftaki yazımızda, Doğu Akdeniz’i parsellemeye çalışan küresel ve bölgesel devlerin göze batan son 2 hamlesinden bahsetmiştim.

Bunlardan birisi, 14 OCAK 2019 tarihliydi. ABD’nin projesinde kullandığı İsrail, Mısır, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Eastmed doğalgaz boru hattının inşası, İsrail ve Kıbrıs gazının AB’ye taşınması yolunda yaptıkları koalisyon anlaşması yapılmasıydı.

İkincisi, 20 MART 2019 tarihliydi: ABD Dışişleri Bakanı Pompeo Güney Kıbrıs, Yunanistan, İsrail arasında Kudüs’te Doğu Akdeniz gazı stratejisi çizdi. Mısır lideri Sisi ile Mısır merkezli taktikler değerlendirilmesiydi.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, bu gelişmeler üzerine, ’Denizlerdeki haydutlara günlerini göstereceğiz’ diyerek, sert bir açıklama yaptı "Türkiye'yi adeta denize ayak basamayacak hale getirmeyi amaçlayan çabalara asla izin vermeyeceğiz. Aynı şekilde Doğu Akdeniz'deki doğal kaynakların ülkemiz ve KKTC dışlanarak adeta gasp edilmesine yönelik girişimleri kesinlikle kabul etmeyeceğiz. Türkiye'ye rağmen Doğu Akdeniz'de veya Ege'de adım atabileceklerini sananlar ne kadar büyük bir hata yaptıklarını anlayacaklardır. Suriye’deki teröristlere nasıl günlerini gösterdiysek denizlerdeki haydutlara da meydanı bırakmayacağız"

Geçen hafta dikkati çeken 2 olay daha oldu. Mısır’ın darbe lideri Sisi, Kıbrıs Rum kesimi başkanı Anastasyas, Kıbrıs ile Mısır arasında denizaltından doğalgaz boru hattı kurma anlaşması yaptı. Finansörlerin İsrail ve Avrupa olacağı belirtildi. Kıbrıs Rum dışişleri Bakanı Lübnan hükümeti ile Doğu Akdeniz deniz sahasında doğalgaz arama anlaşması imzaladı.

VE ERDOĞAN’IN TOKATI

Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan-Türkiye, Doğu Akdeniz'de Mavi Vatan Sınırlarımızı çizdi. Türkiyemizin, Doğu Akdeniz'deki münhasır ekonomik bölgesini gösteren resmi haritası Birleşmiş Milletler’e gönderildi.

Türkiye, Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi, İsrail ve Mısır’ın yanlarına ABD’yi de alarak Akdeniz’de enerji konusunda yaratmaya çalıştıkları oldubittiye karşı, sert hamlesini yaptı.

BM’ye gönderilen, Türkiye’nin yeni deniz sahası deklarasyonuna göre Doğu Akdeniz'deki kıta sahanlığı sınırları şu şekilde ortaya konuldu;

“32 derece, 16 dakika, 18 saniye Doğu Meridyeni ile 28 derece Batı Meridyeni arasında kalan bölgede Türkiye'nin çıkarları vardır.

Mısır ile Türkiye deniz yetki alanının ortay hattı Türkiye'nin kıta sahanlığı hudutlarıdır. 28 derece boylamının batısı da müteakip sınırlamalara esastır”

Türkiye, uluslararası hukuka uygun hak ve menfaatleri doğrultusunda Doğu Akdeniz’de yeni bir deniz yetki alanları haritasını ortaya koydu.

18 MART GÜNÜNÜ HATIRLATAN ANLAMLI MESAJ

Kıta sahanlığı ilanını yenileyen Türkiye, 18 Mart 2019 tarihinde(Çanakkale geçilmez) Birleşmiş Milletlere yapılan bildirimle “32 derece DOĞU-28 derece BATI boylamının arasında Türkiye’nin çıkarları vardır” denildi.

Yunanistan; Girit, Kaşot, Çoban, Rodos, Meis hattını ilgili kıyı kabul ederek Türkiye’yi Doğu Akdeniz’den dışlamaya çalışıyordu. Türkiye’ye sadece Antalya Körfezi ile sınırlı çok az bir kıta sahanlığı ve MEB alanı bırakmaya yönelik hareket ediyordu.

Bu kapsamda Girit, Kaşot, Çoban, Rodos ve Meis Adalarının bir hatla birleştirilerek Yunanistan için Türkiye’nin sınırlandırma bölgesine cepheli ilgili kıyı şeridini ortadan kaldıran yeni bir kıyı oluşturması mümkün değildir..

KKTC ve GKRY’nin Kıbrıs Adası’nda ülke sınırları belli iki ayrı devlet oldukları fiili duruma istinaden, KKTC’nin Türkiye, Suriye, Coğrafyanın üstünlüğü kapsamında dikkate alınan bir diğer husus ise, adaların ortay hatta göre coğrafi konumudur.

 Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin ilan ettiği 3 ve 13 numaralı parsellerin tümü ile 2, 9, 10 ve şu anda sondaj faaliyeti icra ettiği 12 numaralı parsellerin bir kısmında KKTC’nin doğrudan hakları bulunuyordu. Dolayısı ile KKTC’nin deniz yetki alanları Rum Yönetimi tarafından uluslararası hukuka aykırı olarak gasp edilmişti.

Türkiye,32º16'18’’D boylamı ile 27º22’D ile 28º00’D boylamları arasında ve 34º00’K enlemi kuzeyinde kalan sahalarda hakları olduğunu ilan etti.

GKRY’nin tüm adayı temsil etmediği ve 32º16'18”D boylamının batısında kalan deniz alanında Türkiye’nin uluslararası hukuktan doğan haklarının mevcut olduğu BM nezdinde ilan edilmiş, bu şekilde ilk kez Türkiye’nin Kıbrıs Adası’nın batısındaki kıta sahanlığı sınırının boylamı kayda geçirilmiştir.

CASUS BELLİ

Savaşı zorunlu kılan veya meşrulaştıran hareketi ya da durumu ifade eden Latince sözlük. Örneğin, Türkiye, Yunanistan'ın Ege'de karasularını 12 mile çıkarmasını casus belli olarak deklare etmiştir.

3 Aralık 2018 tarihli MGK’da, Türkiye, Doğu Akdeniz'de Casus Belli deklarasyonunu çıkardı. İsrail, Mısır, Yunanistan, Kıbrıs Rumlarının konjonktürden faydalanarak Ege'de ve Doğu Akdeniz'de alan genişletme teşebbüslerine karşı, Başkan Erdoğan’ın  'Emrivakilere izin vermeme, gerektiği takdirde MEŞRU MÜDAFAA hakkını kullanma' talimatı ilan edildi.

MGK açıklamasında, adı konmamış bir "savaş nedeni" hatırlatması yapılarak, "... Meclis iradesine dayanan kararlılığımızın dikkate alınması gerektiği belirtilmiştir.' Meclis iradesi derken eski bir karara atıf yapılıyordu, 8 Haziran 1995'te Yunanistan 12 mil kararı almaya kalkınca, "Savaş nedeni (Casus Belli)" kararını TBMM almıştı. MGK'da bildirisinde, isim verilmeden bu karara atıf yapılması çok, çok önemliydi.

SONUÇ

Türkiye’nin Doğu Akdeniz kararı, doğu Akdeniz dansözlerine önemli bir işaretti. Bedeli ne olursa olsun, güney kapılarımızı, Doğu Akdeniz’i kaybetmemek için, Türkiye kararlıydı. Oradan buraya, yani 18 Mart 2019 deklarasyonuna geldik. ,Doğu Akdeniz’de YENİ DENİZ SAHASININ

32 derece doğu boylamının batısında Türkiye’nin çıkarları vardı da 28 DERECE BATI BOYLAMINA KADAR OLAN SAHADIR ‘DEDİK.

NE GÜZEL BİR TARİH

18 MART 18 Mart Çanakkale Savaşları, yüzyılımızın en büyük savaşlarından birisidir. Emperyalist İngiltere, Fransa gemileriyle Çanakkale Boğazı’nı geçip İstanbul’u almak istiyorlardı. Çanakkale Zaferi, dünya tarihinde bir dönüm noktası olmuş, tarihin akışı üzerinde Türk Ulusu, belirleyici bir rol oynamıştır.

Millet-Ümmet ruhuyla Büyük Türk insanları azmin mücadelesini vermiş,

Mukaddes vatan topraklarını Haçlılara mezar yapmıştır. Aziz şehitlerimiz, dünyada eşi benzeri olmayan bir destan yazmıştır.

Çanakkale Zaferi’nin, özellikle genç nesillere iyi anlatılması, ecdadımıza ve şehitlerimize bir borcumuz olduğu gibi, geleceğimizin de teminatıdır.