Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Çırpınıyor Karadeniz, Bakıp Türk’ün Bayrağına

Bülent ERANDAÇ
18 Ekim 2020 23:08
A-
A+

Bakü'nün Kurtuluşu: Çırpınırdı Karadeniz Şiiri Niçin Yazıldı?

Bugün de yaygın şekilde bilinen ve dile getirilen "Çırpınırdın Karadeniz" şiirinin yazılış ve besteleniş hikâyesi, Türkiye ve Azerbaycan'ın tarihi birlikteliğine ışık tutuyor.

Ünlü "Çırpınırdın Karadeniz" şiiri, Gence'de 15 Kasım 1914'te Osmanlı Devleti'nin Harb-i Umumi'ye (Birinci Dünya Savaşı) girişini ilan etmesinin ardından, bu gelişmenin heyecanıyla Azerbaycan’ın milli şairi Ahmed Cevad tarafından yazıldı. Yıllar sonra 15 Eylül 1918'de Kafkas İslam Ordusu'na kuman eden Nuri (Killigil) Paşa'nın Bakü'yü Bolşevik ve Ermeni çetelerin işgalinden kurtarması üzerine, bu fedakârlığa ve kahramanlığa ithafen Azerbaycanlı ünlü besteci ve fikir adamı Üzeyir Hacıbeyli tarafından bestelendi.

1937 de Stalin tarafından “Türk casusluğu ve Türklere yardım etme” suçlamasıyla kurşuna dizilecek olan Azerbaycan şairi Ahmet Cevad'ın bu şiiri, bugün Türk yurtları arasında BİR RUH BİRLİĞİNİ TEMSİL ETMEKTEDİR.

Çırpınırdın Karadeniz

Çırpınırdın Kardeniz,

Bakıp Türk’ün bayrağına

“Ah” deyerdin, hiç ölmezdim,

Düşebilsem ayağına.

Ayrı düşmüş dost elinden,

Yıllar var ki, çarpar sinem,

Vefalıdır, geldi giden,

Yol ver Türk’ün bayrağına.

İnciler dök gel yoluna,

Sırmalar düz sağ, soluna

Fırtınalar dursun yana

Selam Türk’ün bayrağına.                                                      

Hamidiye o Türk kanı

Hiç birinin bitmez şanı

Kazbek olsun ilk kurbanı,

Selam Türk’ün bayrağına.

Dost elinden esen yeller,

Bana şiir, selam söyler

Olsun bizim bütün eller,

Kurban Türk’ün bayrağına

Ahmed Cevad, 15 Aralık 1914, Gence/Azerbaycan

Karadeniz’de Büyük Türkiye

Karadeniz geçen hafta yeniden Türk’ün gurur günlerini yaşadı.

Karadeniz Türkün bayrağına bakıp yüzyıllardır çırpınıyordu. Geçen hafta Karadeniz Türk’ün bayrağına daha da sarılarak çırpındı. Çünkü KARADENİZ BÜYÜK TÜRKİYE’Yİ, BAĞIMSIZ TÜRKİYE’Yİ DAHA DERİNDEN YAŞADI. Türk’ün Bayrağını Karadeniz’de daha yükseklerde dalgalandıran Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a minnettarız.

Başkan Erdoğan’ın Karadeniz’den verdiği BAĞIMSIZ TÜRKİYE-BÜYÜK TÜRKİYE mesajlarına daha yakından bakalım.

1) Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Fatih’in yolunda yürüyerek yeni doğal gaz yataklarımızı ilan etti.

2) S-400 ‘ler Sinop’ta denendi. “Türkiye yapamaz, edemez” diyen Haçlı-Siyonistlere ve içimizdeki hainlere Başkan Erdoğan’ın attığı tokat uzun zaman unutulmayacaktır.

3) Fatih’ten sonra Kanuni de Karadeniz’e doğru yola çıktı.

Doğal Gaz Bayramı

Türk Milletinin doğal gaz bayramı kutlu olsun. Haçlı Siyonistlerin cetvelle çizdikleri sınırlarım ötesinde bırakılmış eski topraklarımızdaki petrol-gaz kaynaklarına baktıkça içimiz yandı 100 yıldır. Büyük lider Erdoğan’ın stratejik hamleleriyle Karadeniz’de milyar metreküplük doğal gaz bulundu. Yüzlerimiz güldü. Heyecanımız büyük. Türk Milleti Karadeniz’de millî kaynaklarına kavuştu. Milletimizin yeni bayramı kutlu olsun.

Başkan Erdoğan, "Doğalgaz... Yerli... Milli" diye konuştukça 500 milyonluk Türk Milleti  "Allah bu günleri de gösterdi" diyerek dua ediyor.

 "Gururluyuz... Mutluyuz"

Sembollere dikkat ediniz.

29 Mayıs’ta İstanbul’un fethinin 567’nci yıl dönümünde Karadeniz’de araştırma yapmak üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından uğurlanan Türkiye’nin ilk milli sondaj gemisinde dalgalanan bir bayrak daha var. Erdoğan, göğsünde gösterdiği Flamanın üzerindeki görüntü  “Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'a girişi” tablosunu hatırlatıyordu.

Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak’ın  “Eksen değişikliği olacak” dediği gibi, Karadeniz Türk Doğal gaz yatakları, TÜRKİYE’NİN ENERJİ EKSENİNİ DEĞİŞTİRECEK. YENİ BİR ENERJİ EKSENİ KURACAK, TÜRKİYEMİZİ DOGAL GAZ İTHAL ETMEKTEN KURTARAK İHRAÇ EDEN ÜLKE KONUMUNA GEÇİRECEK. İSTİKBAL SAVAŞINI KAZANMAMIZIN YOLUNU AÇACAKTIR.

S-400’lerle Verilen Mesaj

Karadeniz’de Fatih millî doğal gaz yataklarına ulaşırken, Karadeniz semalarında s-400’lerın füzeleri de uçuyordu. Haçlı-Siyonistlerden, tek dışı kalmış Batı’dan korkup kullanamayacağımızı söylüyorlardı. Kutularda duracak, depolarda saklanacak diye gayrı millî mahfiller üfürüyordu. Başkan Erdoğan’ın talimatıyla, Sinop’ta S-400’ler denendi. S-400’lerin Ankara’dan Sinop’a gidişi, füzeleri BAĞIMSIZ TÜRKİYE MESAJLARI ile doludur.

Türkiye gök vatanı da korumak için de seferberlik ilan etmiş durumda... S-400’LER Türkiye’nin Bağımsızlığı İçin Hayati Bir Tercih olarak alınmış ve Sinop’ta ilk denemesi yapılmıştır. Bu füzeler savaşa değil, barışa hizmet eder. Sistemin başka bir ülkeye taarruz etme gücü olmadığından ve sistem sadece bir ülkeye karşı saldırı olması durumunda kullanılacak şekilde tasarlandığından, herhangi bir endişe duymaya da gerek yoktur.

S-400’ler Bağımsız Türkiye’nin dimdik ayakta olduğunu gösterirken, vatanımıza göz dikenleri durdurmanın da bir yol haritasıdır.’’ 

Kanuni Karadeniz Yolunda

Türk bayrağına bakarak çırpınan Karadeniz’e Kanuni geliyor. Fatih ve Kanuni, Karadeniz’den Büyük Türkiye, yolunda yürüyen Türkiye mesajları veriyor.

Karadeniz'deki sondaj çalışmalarına katılmak üzere yola çıkan Kanuni Sondaj Gemisi sabah saatlerinde Çanakkale Boğazı'na girdi. Kanuni, Çanakkaleliler tarafından bayraklarla selamlandı. Kanuni, saat 10.25 sıralarında Çanakkale Boğazı'ndan Kilitbahir önlerinde "Dur Yolcu" yazısının önünden geçti. Vatandaşlar ellerinde bayraklarla coşku ile gemiyi selamladı. Kanuni, daha sonra İstanbul Boğazı'ndan geçip ilk sondaj görevi için Karadeniz'e açılacak.

Türkiye Libya’da, Irak’ta, Suriye’de, Azerbaycan’da, Afrika’da, Körfezde 100 yıl önce dar sınırlarda yaşatılmak istenen Türkiye harekete geçmiştir. Büyük Türkiye, dostlarına müşfik, düşmanlarına kahredici olacaktır.