Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Büyük Devlet Büyük Düşünür. Türkiye Artık Büyük Düşünüyor

Bülent ERANDAÇ
17 Ağustos 2020 14:55
A-
A+

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan-Türk Devlet Aklı, DOĞU AKDENİZ’DE TÜRKİYE’NİN SESİ-NEFESİ OLACAK STRATEJİK HAMLELERİ YAPMASAYDI, YANMIŞTIK.

Büyük Türkiye’nin hedefi, MAVİ VATAN’DA (AKDENİZ-EGE-KARADENİZ) hidrokarbon keşfi yapmak ve ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltmak, haydutlara meydanı boş bırakmamak, gelecek nesillere DENİZLERDE BAĞIMSIZ OLARAK YAŞAMA HAKKI SAĞLAMAKTIR.

MİLLI GEMİ (MİLGEM) PROJESİ BAŞLATAN, MAVİ VATAN DOKTRİNİ’Nİ UYGULAYAN, SİSMİK-SONDAJ GEMİLERİNİ UZUN GÖRÜŞLE ZAMANINDA SATIN ALAN CUMHURBAŞKANIMIZ ERDOĞAN’DAN ALLAH RAZI OLSUN, MİNNETTARIZ.

TÜRKİYE’NİN ÇOK BAŞARILI GAMBOT DİPLOMASİSİ

Başkan Recep Tayyip Erdoğan-Türkiye, çok başarılı bir şekilde GAMBOT POLİTİKASI izliyor.

Gambot Diplomasisi (Gunboat Diplomacy); diplomatik bir terimdir. Savaş̧ gemileriyle yapılan devletlerarası kuvvet gösterisidir. Uluslararası uzlaşmazlıklarda savaş̧ sinyali vermek amacıyla; bir devletin deniz gücünün, bölgesel ya da yetkisel alanda diğer devleti uyarmak için kullanılması demektir.

Gambot diplomasisi, siyasi açıdan propaganda unsuru olarak, siyasi baskı yapmak için savaş̧ gemisi ve deniz piyadesi göndermek suretiyle uygulanan politikayı ifade eder.

Deniz kuvvetlerinin stratejik hamlesi olarak, Donanmanın karada gelişen olayları değiştirebilme yeteneğinin kullanıldığı Gambot diplomasisinde, diğer ülke karasularına yakın konuşlanan donanma ile caydırıcılık sağlanmakta ve bu faaliyet siyasi alanda denge sağlamayı amaçlamaktadır)

Gambot Diplomasisi taktikleri

1- Deniz Gücünün Sürekli Gösterilmesi Taktiği (Bayrak Gösterme): Denizlerde güç kullanarak korku doğurmak ve sahilde güç kullanmaya teşebbüs niyetinin belirtilmesini sağlamak Için, Deniz Kuvvetlerinin sürekli gösterilmesidir. 2- Özel Hareketin Yayılması Taktiği:   3 -  Deniz Yardımı Taktiği: Savaş gemisi         destek, satmak veya hibe etmekle başlar.

3- Operasyon Ziyaretleri Taktiği

4-Özel İyi Niyet Ziyareti Taktiği 

Başkan Erdoğan diyor ki: “Türkiye Akdeniz medeniyetinin bir devamıdır. Atatürk’ün ‘1 Eylül 1922 günü ordularına haykırdığı ‘İlk hedefiniz Akdeniz’ emriyle denize dökülenler ve gönderenler, tarihe baksın. TÜRKİYE, derin planları yırtıp atacak güçtedir’’

MİLGEM STRATEJİSİ OLMASAYDI AKDENİZ’ DE YANMIŞTIK…

Günlük olayları daima, o olayların tarihimizden bize çağrıştırdığı benzerleri ile birlikte işlemeye çalışmakta büyük yarar var.

Mesela günümüzün en önemli olayı ne?

Kuşkusuz, Türkiye’nin AKDENIZ DOKTRİNİ ile Libya ile deniz anlaşması yapması, Kıbrıs’tan Girit Adası açıklarına kadar Doğu Akdeniz’de söz sahibi olması, sismik-sondaj gemileriyle TÜRK BAYRAĞI DALGALANDIRMASIDIR.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan-Türk Devlet Aklı,

Eğer MİLGEM (Milli Gemi) ve Sismik-Sondaj gemileri alımı yapmasaydı, bugün Türkiye’miz Akdeniz’de yanmıştı.

Akdeniz’de Libya ile deniz anlaşması yapılması, sismik-sondaj gemilerimizin Girit Adasına kadar olan sahada bayrak göstermesi mümkün olmazdı.

Yani, emperyalist devletler ve onların kuklaları (Haydutlar) Doğu Akdeniz’de cirit atarken, Türkiye Antalya körfezinden dışa çıkamazdı.

Evet. Cumhuriyet Donanmasını 21’inci yüzyıla hazırlayan lider Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan’dır...

 Bugünün modern bahriyesinde nereye baksanız karşınıza, 2004 yılında Türk DENİZ STRATEJİSİ’Nİ uygulamaya sokan Erdoğan çıkmaktadır.

Ve… Türkiye Bugün güçlü donanması, kendi malı olan Sismik-Sondaj gemileriyle Akdeniz’de denklem değiştirmektedir.

ABD-Avrupa-Israil’in tezgâhladığı, Doğu Akdeniz gazına el koyma taktiklerini bozmaktadır. Antalya’dan Girit açıklarına kadar bölge Türk donanmasının bayrak gösterdiği yerlerdir.

TÜRKİYE’NİN BARBAROS’UN TORUNLARI OLDUĞUNU GÖSTERMESİNDEN GURUR DUYMALIYIZ.

DİKKAT EDİNİZ: TARİH 2004 YILI…

Aziz Milletimizin destekleyerek göreve getirdiği (Başbakan) Recep Tayyip Erdoğan ilk defa, Doğu Akdeniz’den bahsederek, günümüzde büyük senaryolara konu olan AKDENİZ DENKLEMİ’NDEN Aziz Milletimizi haberdar etti. Dedi ki;’’

‘’Doğu Akdeniz'deki doğal kaynaklarının adeta gasp edilmesine yönelik girişimleri kabul etmeyeceğiz. Kimsenin hakkında, hukukunda, toprağında gözümüz yok. Biz sadece kardeşlerimizin haklarını koruyoruz. Adım atabileceklerini sananlar ne kadar büyük hataya yaptıklarını anlayacaklardır. Denizlerdeki haydutlara meydanı bırakmayacağız.’

MİLGEM MİLATTIR

Başbakan Erdoğan, MİLGEM’ PROJESI’NI başlattı. Uzun vadeli AKDENİZ-EGE STRATEJİSİ’Nİ uygulamaya soktu.

2004 yılından bu yana yakın takip altında tutulan savunma sanayi faaliyetleri bir gerçeği gösterdi. Bu gerçek de Türkiye'nin gerekli irade ortaya konulduğunda altından kalkamayacağı hiçbir iş olmadığıdır.

MİLGEM ya da tam adıyla Millî Gemi, Türkiye Cumhuriyeti'nin ulusal bir savaş gemisi programıdır. Türk Deniz Kuvvetleri tarafından yönetilen proje, keşif, gözetleme, erken uyarı, denizaltı karşıtı savaş, yüzeyden yüzeye savaş, yüzeyden havaya savaş ve amfibi operasyonlar dahil olmak üzere bir dizi görevde kullanılabilecek çok amaçlı korvet ve firkateynler geliştirmeyi hedeflemektedir.

2004 yılında İstanbul Tersane Komutanlığında MİLGEM Proje Ofisi kuruldu.2005 yılında İstanbul Tersane Komutanlığı, MİLGEM projesinin ilk gemisi TCG Heybeliada'nın yapım çalışmalarına başladı.2010 yılında Heybeliada, 2013 yılında da TCG Büyükada Haziran 2016 tarihinde Burgazada 2018’de Kınalıada donanmaya katıldı. MİLGEM projelerinin 5-8’inci gemileri “İ” Sınıfı Firkateyn konseptinde inşa ediliyor.

SİSMİK-SONDAJ GEMİLERİ ALMASAYDIK.

2013 yılında Türkiye, çok akıllı davrandı. Olayları erken okudu. Barbaros Hayreddin Paşa, 2017 yılında  Fatih Sondaj Gemisi, ,2018 yılında  Barbaros Hayreddin Paşa sismik arama gemisi, Oruç Reis ve Yavuz Sondaj Gemisi devreye sokularak derin deniz arama kabiliyetlerimiz arttırıldı.

SONUÇ

AKDENİZ’DE, EGE’DE DONANMAMIZIN DALGALANDIRDIĞI TÜRK BAYRAKLARINI, SURİYE’DE PAÇAVRAYA ÇEVRİLEN ABD-İSRAİL-PKK KORİDORLARINI; GÖRMEYENLERİ ALLAHIMIZ ISLAH ETSIN. NOKTA.