Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Başbakan Serrac’ı İstifadan Başkan Erdoğan Vazgeçirdi

Bülent ERANDAÇ
02 Kasım 2020 14:44
A-
A+

Türkiye’nin desteklediği Libya Ulusal Mutabakat Hükûmeti Başbakanı Serrac, istifadan vazgeçti. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 4 Ekim 2020 günü İstanbul’da baş başa görüşmelerde bulunan Serrac’ı ıstıfadan vazgeçirerek, Libya’nın geleceğini ilgilendiren bir süreçte, muhtemel kilitlenmelerin önüne geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Fayiz es-Serrac, Üsküdar’daki Vahdettin Köşkü'nde baş başa görüştükten sonra, heyetler arası görüşmelerde, Libya’nın geleceğine ilişkin bütün senaryolar masada konuşulmuştu.

Son İstanbul toplantısında, Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın, Türkiye’nin tam bir dayanışma içinde Libya'nın yanında olmaya devam edeceğini belirterek, Libya'nın tek meşru temsilcisi olan Ulusal Mutabakat Hükümeti ile ilişkileri güçlendirme gayreti içinde olduklarını vurgulamıştı.

Türkiye ve Libya arasında imzalanan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırasının Birleşmiş Milletler tarafından da tescil edilmesinin sevindirici bir gelişme olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya'nın istikrarı ve Libyalıların refahı için her türlü desteği sürdürmeye hazır olduklarını söylemişti.

Serrac’ı ıstıfadan vazgeçiren Cumhurbaşkanımız Erdoğan’la beraber, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sefer Turan,

Libya Dışişleri Bakanı Muhammed Tahir Siyala, Planlama Bakanı Tahir El Cuheymi, İçişleri Bakanı Fethi Başağa, Savunma Bakanı Salah Nemruş, Maliye Bakanı Faraj Abumtari ve Milli Güvenlik Danışmanı Taceddin Muhammed Rezzaki ıle çok geniş boyutlu görüşmeler yapmış, Libya’nın geleceğine ilişkin senaryoları enine boyuna tartışmıştı.

İstanbul görüşmesinden sonra Libya’ya dönen Başbakan Serrac, çekirdek kadroları ile, ıstıfadan vazgeçtiğini, Türkiye ile beraber yeni projeleri uygulamaya sokmaya kararlı olduğunu söylediği öğrenildi.

Libya Başbakanı Serrac’ın ıstıfan vazgeçtiğini açıklayan bildiride, önemli bir not bulunuyor. Şöyle:’’, Başbakan Serrac, Libyalı taraflar arasında devam eden diyalog görüşmeleri tamamlanana kadar istifa etme kararından vazgeçti. Fayiz Serrac, sürekliliği sağlamak üzere barış süreci boyunca görevde kalacak’’

Bu bağlamda, Serrac'ın, "barış ve uzlaşı ile bu krizden çıkılması için, diyalog komitesinin, kişisel çıkarlar ve bölgecilik gözetmeden tarihi sorumluluğunu yerine getirmesini ve tüm üyelerin ulusal çıkarları her şeyin üstünde tutmasını umduğu" kaydedildi.

Serrac'ın "Trablus'taki Temsilciler Meclisi, Devlet Yüksek Konseyi, Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL) ve bazı dost ülkelerden gelen çağrılar üzerine" bu kararı aldığı belirtilen açıklamada, Libyalı taraflar arasında devam eden diyalog görüşmeleri tamamlanana kadar Libya Başbakanı'nın görevine devam edeceği bildirildi.

LİBYA’DA SON DURUM

Libya'da Türkiye’nin desteklediği Başbakan Serrac ile Batı ülkelerinin desteklediği mayın eşeği Hafter temsilcileri Cenevre kentinde ateşkes anlaşmasına imza atmışlardı.

Birleşmiş Milletler (BM) iç savaşın sürdüğü Libya’da tarafların bir araya getirilmesi için Libya Siyasi Diyalog Forumu’nun Kasım ayı başlarında yapılacağını duyurmuştu

Taraflar 9 Kasım'da görüşecek

Barış süreci çerçevesinde şimdiye kadar video-konferans yoluyla görüşen tarafların 9 Kasım'da Tunus'ta yüz yüze bir araya gelmesi planlanıyor. Siyasi Diyalog Forumu toplantısında seçim takviminin netleştirilmesi bekleniyor.

SAVUNMA BAKANI HULUSİ AKAR’IN ASYA ZİYARETLERİNİN ŞİFRESİ

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Pakistan, Kazakistan ve Özbekistan’da çok anlamlı görüşmeler yapıyor.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı, Türkiye’nin ASYA AÇILIMI doğrultusunda son derece etkili temaslar sürdürülüyor. Türkiye’nin dost ve kardeşleri olan başta Libya ce Azerbaycan’ı kucaklaması eşliğinde, Hulusi Akar,25 Ekim’den bu yana Pakistan’da, Kazakistan’da, Özbekistan’da, yeni dünya düzeni kuruluşunda Türkiye’nin önünü açıyor.

Millî Savunma Bakanı Akar, 25 Ekim’de Pakistan’a gitti.

Türkiye tarafından Pakistan'a ihraç edilen MİLGEM korvetlerinin üçüncüsü Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Pakistan Savunma Üretim Bakanı Zubaida Jalal Khan'ın katıldığı törenle kızağa konuldu.

Ana yükleniciliğini Milli Savunma Bakanlığına bağlı ASFAT'ın yaptığı Pakistan'a ihraç edilen 4 MİLGEM Korvet Projesi, planlandığı şekilde devam ediyor.

Tersane Komutanının projeye ilişkin bilgi verdiği törende konuşan Akar, Pakistan Silahlı Kuvvetleri için projenin bir aşamasının daha hayata geçirildiği günde dost ve kardeş Pakistan'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek sözlerine başladı.

Türkiye ile Pakistan arasındaki ilişkilerin, devletlerarasındaki sıradan ilişkilere hiç benzemeyen kendine özgü bir yapıya sahip olduğunu vurgulayan Akar, iki ülke arasında tarihi, köklü, kadim dostluk ve kardeşlik bağları bulunduğunu vurguladı.

Her alanda yakın iş birliği içerisinde hareket eden Türkiye ve Pakistan arasındaki ilişkilerin, mükemmel ve örnek bir seviyede olduğunu dile getiren Akar, şunları söyledi:

"Pakistan halkının Milli Mücadelemiz sırasında bizlere verdiği destek gönlümüzde ve zihinlerimizde silinmez bir yer edinmiştir. Türk milletini yalnız bırakmayan, kederde ve kıvançta daima bir ve beraber olduğumuz Pakistanlı kardeşlerimizin fedakârlıklarını asla unutmayacağız. Bugün de aynı şekilde Azerbaycan Türkü'nün yanında olduğunuzu görmek, bizler için çok anlamlı ve kıymetlidir. Türkiye de Pakistan'ın haklı davası Keşmir konusunda her zaman Pakistanlı kardeşlerinin yanında oldu, bundan sonra da yanında olmaya devam edecektir."

KAZAKİSTAN

27 Ekim’de, Millî Savunma Bakanı Kazakistan’a geçti.

Bakan Akar, Türkiye ve Kazakistan arasında askeri eğitim iş birliği ve savunma sanayi konularında ilişkileri artırmak için çalışma yaptı.

KAZAK ASKERLERE SİBER GÜVENLİK EĞİTİMİ VERİLECEK

Bakan Akar ile Kazakistan Savunma Bakanı Nurlan Yermekbayev, başbaşa görüşmelerin ardından heyetler arası görüşmelere başkanlık eden bakanlar iki ülke arasındaki askeri eğitim ve savunma sanayi alanlarındaki ilişkilerin daha da güçlendirilmesi konularını ele aldı.

Askeri eğitimin bir parçası olarak Kazak askerlerinin Türkiye’deki askeri okullarında eğitiminin yanı sıra çeşitli eğitim merkezlerinde mesleki tecrübe alışverişinin devam ettiğini kaydeden Yermekbayev, Kazak askerlerinin Türkiye’de “siber güvenlik” üzerine uzmanlık eğitimi alacaklarını belirtti.

 Kazak askerlerinin Efes Tatbikatı ve soğuk hava şartlarında yapılan kış tatbikatlarına katılmasının savaşa hazırlık ve muharebe becerilerini artırma adına önemli deneyimler olduğunu kaydeden Kazakistan Savunma Bakanı, Hulusi Akar’ın ziyaretinin askeri ve askeri-teknik alanlarda ikili işbirliğine yeni bir ivme kazandıracağını dile getirdi.

ÖZBEKİSTAN

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kazakıstan sonrası Özbekistan Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Viktor Mahmudov ile bir araya geldi.

Akar, görüşmede, Türkiye ve Özbekistan arasında tarihi dostluk ve kardeşlik bağlarının bulunduğu belirtti.

Hem askeri eğitim hem de savunma sanayi alanlarında mevcut ilişkilerin artarak devam etmesinin gerekliliğini anlatan Akar, FETÖ ile mücadelede iş birliğinin ehemmiyetini, Cumhurbaşkanları düzeyinde varılan mutabakat kapsamında çizilen çerçevede çalışma ortaklığının hızla hayata geçirilmesinin gerekliliğini dile getirdi.

SONUÇ

TÜRK GENEŞİ BÜYÜYOR. TÜRK GENEŞİ ETKİSİNİ ARTTIRIYOR. GÜNEŞ YENİDEN DOĞU’DAN DOĞUYOR…