Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Balkanlar'ın Can Yoldaşı

Bülent ERANDAÇ
02 Haziran 2018 15:13
A-
A+

TİKA ve Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) işbirliğiyle düzenlenen 2. Balkan Ülkeleri buluşmasında Balkan ülkelerinden gelen bakan, milletvekili, din adamı, öğretim üyeleri Ankara'da doya doya hasret giderdiler. Balkan ülkelerinin can yoldaşı Başbakan Yardımcımız Hakan Çavuşoğlu'na helal olsun. Evlad-ı Fatihan topraklarımızın evladı Çavuşoğlu, kurduğu köprülerle, Balkanlar'ın atar damarlarında dolaşan kan oluyor. Tarihi kodlarımızı canlandırırken, Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan'ın Balkanlar'da kardeşlerimizin gönüllerinde taht kurmasına vesile oluyor. Şunu muhakkak görmeliyiz. Çavuşoğlu sadece Bursa’da, Ankara’da, Türkiye'de yaşamıyor. Her an Balkanlar'daki gönül coğrafyasının her noktasında kalp atışlarına yol açıyor.

FETÖ'NÜN BALKANLAR'DA İNLERİNE GİRİLDİ

TİKA ve SDE (Stratejik Düşünce Enstitüsü) işbirliğiyle gerçekleştirilen Balkanlar'ın Geleceği Çalıştay'ın da Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, dikkati çeken açıklamalar yaptı.

1) Dinimizin lekelenmesi, dini inancın tahrik edilmesi noktasında FETÖ'nün dinimize verdiği zarar DEAŞ'ın verdiği zarardan daha az değildir.
Birtakım saçma sapan inançlardan hareketle bir kişinin gaipten aldığı haberlere binaen, gördüğü rüyalar gerekçe gösterilerek ortaya nasıl sapık, batıl bir inanç sisteminin konduğunu hep birlikte gördük.

2) FETÖ sadece Türkiye için değil, bulunduğu her yerde herkes için bir tehlikedir, tehdittir. Bunu sadece Balkanlar'da değil Afrika'da, Asya'da da yapmaya çalışacaklardır. FETÖ terör örgütü sırtını kime dayamış, kimlerle iş tutarak Türkiye'yi, İslam dünyasını, Filistin davasını ve diğer konuları kötülemeye çalışıyor, kimlerle iş tutarak hangi ihanet şebekeleri, ilişkileri içerisinde olduğunu görüyorsunuz.

Açılışta, SDE Başkanı Muhammet Savaş Kafkasyalı derinlikli bir konuşma yaptı. Balkanların, yüzyıllar boyunca bir arada yaşama, çok kültürlülük, karşılıklı saygı ve barış coğrafyası olduğunu dile getirdi. Kafkasyalı, "Modern uluslararası sistem, kendi işleyişine uygun olarak çatışma ve parçalanmayı Balkanizasyon olarak adlandırmıştır" dedi.

Bilindiği gibi, Stratejik düşünme, zamanımızın ruhu. Böyle bir süreçte SDE Başkanlığında Muhammet Savaş Kafkasyalı’nın bulunması, hem Türkiyemizde stratejik düşünmenin hızlanması hem de stratejik bakış sahiplerinin bir merkezde buluşması açısından büyük önem arzediyor.

Doç. Dr. Kafkasya’lının bir yazısında vurguladığı sözlerine dikkat çekmek istiyorum:

‘’Stratejik düşünce için iki temel unsur gereklidir: Birincisi kendiyi (kendimizi) bilmek, ikincisi ise ötekiyi bilmek. Ötekiyi bilmeksizin kendiyi bilmek, ötekiden gelecek muhtemel tehlikelerden ve zararlardan bihaber olmak demektir. Kendiyi bilmeksizin ötekiyi bilmek ise yanlışı bilip doğruyu bilmemek demektir. Lâkin bütün yanlışları bilmek dahi doğruyu bilmek veya bulmak imkânını sağlamayabilir. Neticede doğru ve elzem olan hem kendiyi hem de ötekiyi iyi bilmektir. İşte stratejik düşünce, kendi ile öteki arasındaki münasebeti sağlayabilme gayreti ve yoludur’’

SİYASETTE NELER OLUYOR?

CHP-İP-SP ittifakında çatlaklar su yüzüne çıkıyor. Çok anlamlı bir atasözümüz var: "Taşıma suyla değirmen dönmez." Bu atasözümüzün siyasette tam yerine oturan bir karşılığı yaşanıyor CHP (Kılıçdaroğlu)-İP (Akşener)- Saadet (Karamollaoğlu) arasında kurulan ittifak, Batı-derin odakların yardımı ile kurulmuştu. Candan ve özden değil, geçiciydi.

Kısa süre içinde de   çatlaklar büyüme eğilimi gösteriyor. Sıvaları dökülüyor. Sadece, Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan'ı devirmekte, TBMM'de çoğunluğu ele geçirerek kuşatmakta birleşmiş, CHP-İP-SP'nin uzun süre beraber yürüyemeyecekleri gözleniyor.

İlk çatlak Muharrem İnce adına konuşan CHP TBMM Grup Başkan Vek. Özgür Özel’in, "HDP'den Başkan Yardımcısı alınacak’ sözünden çıktı. Tam fırtınalar estirecekti,  algı operatörleri rezilliği gözden kaçırmayı başardılar.
İkinci çatlak, Muharrem İnce'nin Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun Sivas olayının arka planı tartışmasında yaşandı.

Uzun yıllar Sivas olaylarından dolayı, "Temel Karamollaoğlu'nu katliamcı" diyerek suçlayan CHP bir baktık tuhaf bir şekilde bir araya geldi. Önceki gün Habertürk TV'de, "Sivas katliam değildir, otelde perdeler yanmış, içerideki insanlar pencereleri açmadıklarından dolayı ölmüşlerdir" diyen SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile ittifak yapılması hakkında ne düşündüğünü sorulan soruya Muharrem İnce cevap vermekten kaçtı.

Şu beraberliğe bakar mısınız? Türkiye'yi beraberce idare edeceklerini düşünen İnce, Karamollaoğlu'na sahip çıkacağına örtü altına saklanıyor. Özde beraber değiller. Çıkarcı bir beraberlik içindeler.

KARAMOLLAOĞLU SIKIŞTI

Saadet Partisi seçmeni, CHP'ye, PKK'nın siyasi kolu HDP'ye kol kanat geren CHP'ye çok tepkili. Kemal Kılıçdaroğlu'nun ÖZERKLİK teklifi, Saadet Partili ve İP'li olduklarını söyleyen vatandaşlarımızın sabrını taşırıyor. CHP’nin Karamollaoğlu'nun arkasında durmamasına kızanların, Cumhur İttifak’ına yöneldiği izleniyor.

İP KOPUYOR MU?

Meral Akşener'in morali bozuk. Umduğunu bulamıyor. Bir kenara itilmesinden dolayı afakanlar basmış durumda. Muharrem İnce'nin de "Parlamenter Sisteme Dönüş" konusundaki zikzaklarından çok rahatsız.
Aniden, Muharrem İnce'yi kenara attı, Kılıçdaroğlu ve Karamollaoğlu'na "Parlamenter sisteme geçişle ilgili yol haritası hazırlamak üzere toplantı yapalım" çağrısında bulundu.

VESAYETÇİLERİN KARARGÂHI

Aziz milletimiz, 16 Nisan referandumunda vesayetçi odaklara, askeri ve sivil oligarşiye darbe vurdu ancak tam bitmediler. 24 Haziran seçimlerine giderken kafalarını kaldırma, Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan'ı devirerek tekrar canlanma mücadelesindeler. Eski Türkiye'ye dönme stratejilerinde CHP'yi üs seçmişler. Yakın tarihe bakalım.

Darbelerinde ardında statükocular ve  CHP zihniyeti var.24 Haziran seçimlerine giderken de  statükocularla  Kemal Kılıçdaroğlu'nun yakınlığı gözden kaçmıyor..

FETÖ nün CHP içine kollarını soktuğunu duymayan kalmadı. FETÖ deyince akıllara DERİN ABD-CIA-NATO GLADYOSU gelmekte. Bu bakımdan, VESAYETÇİLERİN CHP’Yİ üs olarak kullanma çabaları TESADÜF DEĞİLDİR. eski Statükocuların eski günlere dönmek, bürokratik oligarşiye güdümlü siyaseti sürdürmek, nihayetinde; Türkiye’yi Batı karşısındaki DİK DURUŞTAN VAZGEÇİRMEK, Avrupa'nın avukatlığına soyundurmak tehlikesini hiç aklımızdan çıkarmamalıyız. Hiç şüphemiz yok ki aziz milletimiz 24 Haziran'da vesayetçi odakları ve zihniyeti sandığa ebediyen gömmeye kararlıdır. DARBELERİN PANZEHİRİ 24 HAZİRAN'DA...

 

02.06.2018