Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

ABD'nin Dedeağaç'ta Ne İşi Var?

Bülent ERANDAÇ
16 Eylül 2019 16:06
A-
A+

ABD’nin Yunanistan Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, Dedeağaç limanının stratejik öneme sahip olduğunu ve özelleştirilmesine katılmayı düşündüklerini belirtti.Pyatt, 2010 yılında batan ve limanın tam kapasite çalışmasına engel olan “Olga” tarak dubasının denizin dibinden çıkartılması projesiyle ilgili Dedeağaç’ta düzenlenen bir etkinliğe katıldı. Çalışmalar, ABD tarafından finanse edildi. Etkinliğe ayrıca Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos da katıldı.

ABD’nin Yunanistan Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamaya göre Pyatt, “Alexandroupolis’i (Dedeağaç) seleflerimden daha sık ziyaret ettiğimden eminim ve bu, limanın Karadeniz ve Balkanlar bölgelerine açılan kapı olarak belirleyici jeopolitik önemini yansıtıyor. Alexandroupolis, Avrupa enerji güvenliğinin, bölgesel istikrarın ve ekonomik büyümenin anahtar halkasıdır. Bu yüzden ABD ve Yunanistan, güvenlik ve ekonomi alanlarındaki ortak çıkarlarımızı ilerletmek için burada ortak çalışmalar yapıyor” diye konuştu.

ABD’nin, “Olga” tarak dubasının denizin dibinden çıkartılması çalışmalarına yaptığı 2,3 milyon euro’luk yatırımın limanın askeri nakliye imkânlarını ve ticari değerini artıracağını söyleyen Büyükelçi, “Bu tesisin özelleştirilmeye açılmasını bekliyoruz ve Amerikalı yatırımcıların katılımı için de koşulların oluşturulacağını umuyoruz” dedi.

Pyatt ayrıca Dedeağaç’ın, yüzer sıvılaştırılmış doğal gaz depolama ve yeniden gazlaştırma terminali, gaz ticareti, GE elektrik istasyonu ve bazı diğer projeler için enerji merkezi olarak önemine dikkat çekti.

Yunanistan Savunma Bakanı Panagiotopoulos da “Olga” tarak dubasının denizin dibinden çıkartılmasının Dedeağaç limanının imkânlarını artıracağını, buraya büyük gemilerin yanaşabileceğini belirterek ulaşım altyapısının da limanın, insan ve yüklerin hızlı taşınmasının stratejik merkezine dönüşmesi için tüm koşulları yarattığını kaydetti.

Panagiotopoulos, “Limanın gerektiğinde ABD ordusu tarafından kullanılması sayesinde ABD ile stratejik savunma ilişkilerimiz ve iki ordu arasındaki işbirliği daha da güçleniyor ve bu, bölgesel istikrar ve güvenliğe yardımcı oluyor” dedi.

Ateş olmayan terden duman çıkmaz. Hatırlayalım.

Geçmiş Mart ayında Washington, tatbikat bahanesiyle Komşu’ya askeri yığınak yapmıştı.ABD'nin son günlerde Yunanistan'a olan ilgisi, dikkat çekti. Son 2 yılda Romanya ve Bulgaristan'daki askeri üsleri büyüten ABD, Dedeağaç'ta da helikopter üssünü faaliyete geçirmişti. Washington, şimdi de Dedeağaç Limanı'na 700 araç, konteyner ve ekipman ile 2 bin asker çıkardı. ABD donanmasına ait Green Ridge adlı gemi ile getirilen malzemeler ve askerlerin daha sonra ABD'nin NATO yükümlülüklerinin bir parçası olarak, bölgedeki diğer müttefiklerle birlikte yapılacak 'Saber Guardian' ve 'Decisive Strike' tatbikatları için Balkanlar'a ifadeleri kullanıldı. İpsala'nın karşısında 60 kilometre uzaklıkta ABD ordusunun konuşlanması, dikkatle izleniyor...

GÜRCİSTAN NATO’YA GİRECEK Mİ?

12Eylül 2019 günü,NATO Parlamenter Asamblesi (PA) Başkanı Madeleine Moon, beraberindeki heyetle başkent Tiflis'te Gürcistan Parlamentosu Başkanı Arçil Talakvadze ile bir araya geldi.

NATO Parlamenter Asamblesi Türk Delegasyonu Başkanı ve AK Parti Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak ve diğer ülkelerin yetkililerin de katıldığı toplantıda, NATO-Gürcistan ilişkileri ile bölgesel gelişmeler ele alındı.

Talakvadze, yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, Gürcistan'ın NATO üyeliği konusunu gündeme getirerek, "Gürcistan, NATO'ya katılmak için stratejik olarak hazırdır." diye konuştu.

Gürcistan'ın Abhazya ve Güney Osetya bölgelerinde yaşanan toprak bütünlüğü sorunlarına değinen Talakvadze, demokrasiyi güçlendirerek, işgalin sona ermesi ve barış yoluyla ülkenin birleşmesi için vatandaşlarla beraber ortak çaba sarf edeceklerini ifade etti.

Moon ise NATO'nun Gürcistan'ın toprak bütünlüğü ile egemenliğine somut destek verdiğini kaydederek, "Gürcistan'ın toprak bütünlüğünün ihlal edildiğini biliyoruz ve ülkenizin birleşmesi arzunuzu destekliyoruz. Gürcistan hep aklımızda ve asla unutmayız." dedi.

Gazetecilerin sorusu üzerine Rusya'nın, dünyanın çeşitli ülkelerinde iç işlere karışma girişiminde bulunduğunu ifade eden Moon, buna karşı mücadele vermek için herkesin ortak çaba sarf etmesi gerektiğini dile getirdi.

Moon, NATO ile entegrasyonun zor bir yol olduğunu ve bu yolda reformların uygulanması gerektiğini vurgulayarak Gürcistan'a her zaman destek vereceklerini kaydetti.

SONUÇ

ABD (Nato) Dedeağaç hamlesi, Gürcistan’ın Nato’ya alınma teşebbüslerini bir arada düşünürsek, KARADENİZ’DE ABD-RUSYA GÜÇ MÜCADELESİ YÜKSELMEKTEDİR.

Şu anda Karadeniz’e kıyıdaş olan ülkelerin 3'ü NATO ve bu ülkelerin 2’si de AB üyesidir. Bu ülkeler aynı zamanda KEİT ve BLACKSEAFOR oluşumlarına katılmaktadırlar. Bu durum NATO ve AB’nin Karadeniz’deki oluşumların dışında kalmadıklarını da göstermektedir.

Bölgede NATO’nun genişleyerek etkinliğini arttırma girişimleri sorunların çözümüne katkı sağlamaktan uzakta olacağı gibi bölgesel sorunları da tetikleyebilir. Zira bölge ülkelerinin çekinceleri hâlen devam etmektedir. NATO üyeliğinin parçalar hâlinde yapılması üyeliğin bölgedeki diğer ülkelere karşıda bir argüman olarak kullanılması bakımından sakıncaları da beraberinde getirecek ve bölgedeki istikrar ortamını tehlikeye atacaktır.