Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

ABD/İsrail’in 25 Yıllık Akdeniz Planları

Bülent ERANDAÇ
30 Ağustos 2020 14:46
A-
A+

SU UYUR. DÜŞMAN UYUMAZ.

Bugün yaşadıklarımızın yıllardır bilinçli stratejiler sonucunda oluşturulduğunu ve yaşananların temelinde uzun senedir hazırlığı yapılan derin hesaplaşmanın yattığını iyi anlamamız gerekiyor.

Bu bağlamda, “DOĞU AKDENIZ’DE NELER OLUYOR?” sorusunu detaylı biçimde masaya yatıralım.

BÜYÜK FOTOĞRAFTA NELER VAR? Derin ABD’nin Jeolojik Araştırma Merkezi, 1995 yılından itibaren gözünü Akdeniz’e dikti. Bu merkezi yöneten Derin ABD’nin neo-conları, İsrail ajanları ön saflarda yer alıyordu. Doğu Akdeniz’de özellikle İsrail’in Leviathan havzası ve Mısır’ın Zorh havzasına denk gelen bölge ve yakınında 120 trilyon feet küp gaz olduğunu kayda geçirmişlerdi.

Doğu Akdeniz bölgesi, kayda değer enerji kaynağının keşfedilmesiyle beraber küresel enerji piyasasında dikkatle izlenen ve şirketlerin projelerden pay almak için çabaladığı bir bölgeye dönüştü.

İSRAİL’İN LEVİATHAN VE TAMAR’I

ABD ve İsrail. Petrol baronları, Aşdod Limanı açıklarında doğal gaz rezervlerini  1999 yılında keşfettiler. 2009’daki arama çalışmalarını daha da genişleterek önce Tamar havzasında 260 milyar metreküp (bcm) gaz keşfedildi. Bir yıl aradan sonraysa adını Tevrat’taki su canavarından alan ‘Leviathan’ sahasında yaklaşık 600 bcm (18 trilyon feet küp) gaz keşfedildi. Tamar ve Leviathan’ın yanı sıra Energean Oil and Gas isimli şirket, Kariş ve Tanin isimli açık deniz alanında toplam 68 bcm gaz ve 34 milyon varil hafif petrol keşfetti.

ABD-İsrail Petrol baronları Kıbrıs kıta sahanlığı içerisindeki ve Leviathan sahasının 21 mil batısında yer alan Afrodit bölgesinde yaklaşık 130 bcm miktarında gaz yatakları keşfettiler.

Afrodit’te arama yapan şirketler Shell, Noble ve Delek. Bu keşfin ardından arama çalışmalarını hızlandırırken, İtalyan  ENİ ve Fransız Total,Kalipso (Calypso) arama sahasında 180 bcm civarında gaz bulduklarını duyurdu.

Bu gelişmeleri Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türkiye dikkatli biçimde takip ediyordu.

ABD/Israil, Derin ABD’li Petrol baronları, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’e yönelmesini kesmek için, DERIN OPERASYONLARIN DÜĞMESİNE BASTILAR.

1)ABD-CIA kuklası FETÖ aracılığıyla, Türk Donanmasını tahrip etmek üzere kumpas operasyonlarını 2010’da başlattılar.

FETÖ DONANMAYI KEMİRDİ. CIA –ABD kuklası Fetö,2010 yılında donanmayı kemirdi. Eğer başarılı olsalardı, Bugün Başkan Erdoğan, Türk Donanmasını Girit açıkların kadar gönderemez. Sismik-Sondaj gemileri alamazdı.

6 Aralık 2010 tarihinde gerçekleşen Donanmaya yapılacak kirli operasyon öncesi FETÖ, Derin ABD/Israil’den aldığı emirlerle, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni itibarsızlaştırmaya yataklık yaptılar.

TSK personeline ahlaksızca iftiralar yağdırdılar… Gölcük Deniz Üssü içerisinde bulunan Harp Filosu Karargâhını bastılar. “Casusluk” kumpaslarıyla, amiralleri, gemi komutanlarını tasfiyeye yöneldiler.

2) MISIR’DA MURSİ CUMHURBAŞKANI OLUNCA…

Mısır’da Mursi 2012’de halkoyuyla Cumhurbaşkanı seçildi. Mursi Ankara’da Akparti kongresine katıldı. Türkiye ile tarihi anlaşmalara hazırlandığını açıkladı. Bunlardan birisi, Mısır ile Türkiye arasında ekonomik alan ve ortak gaz arama projesiydi.

ABD/Israil, Doğu Akdeniz planlarının bozulacağını görerek, Mursi’yi devirdiler. SİSİ’yi Cumhurbaşkanı yaptılar. Türkiye-Mısır Doğu Akdeniz kalkanını bozdular.

3) 2013 yılında, Derin Amerika Avrupa, istihbarat servisleri Taksim-Gezi kontrollü darbe girişimleriyle Başkan Erdoğan’ı devirmek istediler.

BERAT ALBAYRAK’IN SONDAJ GEMİSİ ALDIRMASININ ÖNEMİ

TARİHE DİKKAT EDİNİZ:  EKİM  2017

Cumhurbaşkanımız Recep Erdoğan ve 2014-2018 yılları arasında Enerji Bakanlığı yapan Berat Albayrak’la beraber, MİLLİ ENERJİ mottosuyla, stratejik hamleleri başlattılar.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Antalya’da düzenlenen 8. Enerji Zirvesi sırasında MÜJDEYI VERDI. “ sondaj gemimiz geliyor. 2018’DEN itibaren ilk Akdeniz sondajımızı yapacağız. Buradaki amaç ne? Artık biz istiyoruz ki bu alanda da kendi gemimizle kendi mühendislerimizle, (bilmediğimiz alanlar olabilir, 100 yıldır okyanuslarda petrol kuyuları işleten bir ülke değiliz ama) oraya gelmemiz lazım. Enerjiye her yıl bu kadar para ödüyorsanız ve etrafınızda da bu kadar kaynak varsa kendiniz bunu yapmanız gerekiyor. Dünyadaki petrol ve gazın üçte biri buradaysa o zaman biz de çok daha etkin, farklı metotlar uygulayarak, farklı yöntemler metotlar ile hareket etmeliyiz.”

DOĞU AKDENİZ DENKLEMİNDE TÜRKİYE VAR ARTIK

2018’de ABD’nin 6. Filo’sunun eşlik ettiği Exxon Mobil,GAZ ARAMAK İÇIN Kıbrıs açıklarında geldiğinde, FATIH SONDAJ GEMIMIZ DE AYNI BÖLGEYE GİRDİ. Şubat 2019’da Exxon Mobil, arama yaptıkları bölgede 175-225 bcm arasında değişebilecek gaz rezervine ulaştıklarını duyurdu.

İSRAİL, MISIR’I DEVREYE SOKTU

Türkiye, iç meseleleriyle uğraştırılırken, ABD-İsrail petrol baronları darbeyle gelen Sisi’yi Akdeniz’e çıkardılar. Mısır’ın Zohr bölgesinde 2015’te İtalyan Eni, ardından BP Rosneft’ ortaklığa soyundu. 2018’te Zohr’da üretime başladılar.

LÜBNAN: İSRAİL ANLAŞMAZLIK

Lübnan ile İsrail’in savaşa varan ayrışması ve çatışması Akdeniz’de de karşılık buluyor. Taraflar arasında yıllardır Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) konusunda bir anlaşmazlık var: Son olarak Aralık 2017’de BM himayesinde taraflar yeniden bir araya geldi ancak çözüm bulunabilmiş değil.

2013 SONRASI TÜRKİYE

Taksim gezi operasyonunu atlatan Türkiye aramalara 2013’te Kıbrıs –KKTC bölgesinde aramalara başlamıştı. Sismik ve sondaj gemilerini çok aklı biçimde devreye sokan Türkiye, Rumların işgal ettiği bölgelere Türk gemilerinin girişi ile DOĞU AKDENIZ DENKLEMİNİ TÜRKİYE DEĞİŞTİRDİ.

Son olarak, Türkiye ile Libya ulusal mutabakat hükümetinin imzaladığı deniz yetki alanlarını anlaşmasıyla, AKDENIZ MASASINDA ARTIK TÜRKİYE BAŞOYUNCU KONUMUNDA.

ABD KUKLASI FETÖ’NÜN YIKAMADIĞI, Türkiye donanmasının askeri koruma kalkanı ile Türk Sondaj gemileri GİRİT ADASI AÇIKLARINDA GAZ ARIYOR.

SURİYE İÇ ŞAVAŞININ, İSRAİL’İN GAZZE’YI İŞGAL ETME PLANLARININ ARDINDA DOĞU AKDENIZ ENERJİSİ YATIYOR

SURİYE İÇ SAVAŞI, Suriye’nin asıl olarak Doğu Akdeniz’deki enerji kaynakları nedeniyle batılı emperyalist devletler tarafından işgal edilmek istendiği ortaya çıktı. Nitekim Derin ABD-CIA-Pentagon, Bugün Suriye’de petrol alanlarını PKK tetikçileriyle bölmüş vaziyette. Ayrıca, Suriye’ye ait olan Doğu Akdeniz’deki parsellerde en az 700 milyar metreküp doğal gazın olduğu tahmin ediliyor.

ISRAİL IN GAZZE YI İŞGAL PLANI. 201O YILINDA, Gazze-Şeridi’ni kapsayan alanda 2010 yılında doğal gaz rezervi keşfedilmiş durumda. Bu rezervlerden Filistin’in yararlanmasını engellemek için İsrail, Gazze’ye saldırıyor İsrail, politik açıdan pek çok anlaşmazlık çıkararak, gaz bulunmasına rağmen, doğal gazın çıkarılıp pazarlanmasını engelleyerek, gelecekte kendi hesabına kullanma tezgahları kurmuş durumda.

AVRUPA PAZARINA ULAŞTIRMA PLANLARI

Avrupa’nın doğal gaz ihtiyacını karşılamak üzere değişik planlar da hazırlanmış vaziyette.

Derin Amerika/Avrupa/Israil, en ucuz yol Türkiye boru hatları olmasına karşın, devreye Yunanistan’ı sokma peşinde.

Mısır’ın kontrol ettiği Doğu Akdeniz’den çıkarılacak doğal gazın Kıbrıs, Yunanistan ve İtalya üzerinden ve Akdeniz’in altından Avrupa pazarına ulaştırmak için tam 2,2 bin km uzunluğunda bir boru hattının planlarını yaptılar.

Bu elbette uzun bir süredir Avrupa ile Asya arasında “enerji koridoru” olma planları yapan Türkiye’nin devre dışında kalması anlamına geliyor

Bu tezgâhın ağababası ABD-İsrail. İsrail de elde ettiği doğal gazı Avrupa’ya pazarlamak için bir rota arıyor. Bu rotanın da Mısır ve Yunanistan üzerinden yürütme rüyası görüyorlar.

Emperyalist devletler ve uluslararası tekeller Türkiye, KKTC ve Gazze-Şeridi’ni devre dışına itmeye çok çalışıyorlar, ama başaramayacaklar.

Uluslararası enerji tekellerinin tümü bölge üzerinde hesaplar yapıyor. Bu da bölge üzerine paylaşımın gelecekte sertleşeceğini gösteriyor. Akdeniz’de bir “enerji savaşı” hiç de ihtimal dışı değil…

Sahaya inen Türkiye uykularını kaçırıyor.