Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Uygur Türklerine cop, şok tabancası ve biber gazıyla işkence ediliyor

Çin'de Müslümanlara kamplarda işkence yapıldığı iddiaları sonrası gözlerin çevrildiği Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki merkezlerde 'cephanelik' gibi emniyet malzemesi toplanıyor.
Sde Editör
24 Ekim 2018 21:29
A+
A-

EURONEWS

Pekin'in mesleki eğitim verildiğini savunduğu kamplardan sorumlu yerel yönetimin bu yılın başında 2 bin 768 polis copu, 550 elektro şok cihazı, bin 367 çift kelepçe ve 2 bin 792 kutu biber gazı satın aldığı ortaya çıktı.

Fransız haber ajansı AFP'ye göre, ihale ve bütçe resmi çalışma raporları gibi kamuya açık hükumet belgelerinden elde edilen bilgiler 'merkezlerin okuldan çok hapishane gibi' yönetildiğini gösteriyor.

Nisan 2017'den sonra merkezler için satın alınan malzemeler arasında gelişmiş gözetleme sistemi, öğrencileri sınıflarda kayıt altına alacak kameralar, dikenli teller, telefon görüşmelerini dinlemeyi sağlayan bir sistem, kızılötesi izleme cihazları da bulunuyor.

Birleşmiş Milletler'in (BM) Çin'de bir milyon Müslümanın kamplarda kötü şartlarda tutulduğunu açıklamasının ardından Pekin yönetimi 'bu merkezlerde verilen mesleki eğitimin bölgedeki ekonomik büyüme ve sosyal hareketlilik politikasının bir parçası olduğunu' duyurmuştu.

"Soylarını kırın, köklerini kurutun"

Belgelerden elde edilen bilgilere göre biber gazı, şok tabancası, elektro şok aletleriyle donatılmış binlerce görevli, güvenlik kameralarıyla dolu merkezlerdeki 'öğrenciler' üzerinde sıkı kontrol sağlıyor.

Belgelerde ayrıca Sincan'da parti sekreteri Chen Quanguo'nun kamplarla ilgili "okul gibi eğitim vermeli, askeriye gibi yönetilmeli, cezaevi gibi savunulmalı' dediği kaydediliyor.

Aynı kişinin ayrıca 'Yeni, daha iyi Çin vatandaşı inşa etmek için soylarını kırın, köklerini kurutun, bağlantılarını koparın' ifadelerini kullandığı belirtiliyor.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.