Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Uluslarası Af Örgütü, Myanmar 'İnsanlık suçu istiyor'

Uluslararası Af Örgütü yayınladığı raporda Myanmar'lı üst düzey askeri yöneticilerin Rohingya Müslümanlarına karşı 'insanlık suçu' işlemekten yargılanmaları gerektiğini ifade edildi.
Sde Editör
27 Haziran 2018 16:02
A+
A-

Örgüt, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni Güney Asya ülkesine karşı silah ambargosu uygulamaya ve yayınlanan raporu Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) taşımaya çağırdı.

Birleşmiş Milletler, Myanmar'ın Rohingyalı azınlığa uyguladığı askeri operasyonları 'tipik bir etnik temizlik örneği' olarak tanımlamıştı. 700 bine yakın, çoğu Müslüman olan Rohingyalı azınlık Myanmar ordusunun uyguladığı şiddet nedeniyle Bangladeş'e sığınmak zorunda kalmıştı.

Uluslararası Af Örgütü raporunda, Myanmar askeri güçlerinin Arakan bölgesinde yaşayan Rohingyalı azınlığa cinayet, tecavüz ve işkence uyguladığını ve ülkeden kaçmak zorunda bırakıltığını ifade etti.

Raporda aralarında Myanmar Genelkurmay Başkanı Min Aung Hlaing'in de olduğu 10 üst düzey komutanın ismi yer aldı ve bu komutanların sorumlulukları nedeniyle yargı önüne çıkmaları gerektiği vurgulandı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.