Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Ukrayna'nın bağımsız kilisesinin başına Epifaniy getirildi

Ukrayna'nın Moskova'dan bağımsızlığını kazanan, Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi'nin izni ile kurulan yeni Ortodoks Kilisesi'nin başına Metropoliti Epifaniy getirildi.
SDE Editör
04 Şubat 2019 10:27
A+
A-

Fener Rum Patrikhanesi'nin izni ile kurulan Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin başına Metropoliti Epifaniy getirildi.

Metropoliti Epifaniy için başkent Kiev'deki 11'inci yüzyıldan kalma Aziz Sofya Katedrali'nde tören düzenlendi. 40 yaşındaki Metropoliti Epifaniy, Moskova'nın Ukrayna'daki kilise üzerindeki etkisine karşı olan isimler arasında yer alıyor.

Törene katılan Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, kilisenin devletten bağımsız olacağını söyledi. Ukrayna'daki televizyon kanalları tarafından canlı yayınlanan törende konuşan Poroşenko, Metropoliti Epifaniy'nin görevi üstlenmesini Ukrayna'da bağımsız bir kilise kurma sürecinin tamamlanması olarak tanımladı.

Poroşenko, 31 Mart'ta yapılacak seçimler öncesinde Ukraynalılara bağımsız bir kilise kurulması sözü vermişti. Poroşenko, bir dönem daha devlet başkanlığı yapmak için yarışıyor.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.