Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Trump'ın güvenlik danışmanı Moskova'da

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, üst düzey görüşmeler gerçekleştirmek için Rusya’nın başkenti Moskova’ya gitti.
Sde Editör
28 Haziran 2018 09:39

Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton Moskova'da Putin ile görüşüyor. Toplantı NATO zirvesi öncesi beklenen Putin-Trump görüşmesi için hazırlık niteliğinde...

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın, Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya geldiğini duyurdu.

 Görüşmeye ilişkin ayrıntılar henüz verilmese de Bolton ve Lavrov’un gündeminde iki ülkenin liderleri arasındaki düzenlenmesi istenen görüşme olacağı belirtilmişti. Görüşme çerçevesinde Kremlin’in aylardır gerçekleştirmeyi istediği gibi, zirvenin yeri ve tarihi belirlenmesi bekleniyordu.

PESKOV: PUTİN’LE GÖRÜŞEBİLİR

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise Putin’in bugün Bolton’la görüşmeyi ve ikili ilişkilerdeki kötü durumu ele almayı planladığını ifade etti.

RUSYA GÜVENLİK KOMİTESİ BAŞKAN YARDIMCISIYLA GÖRÜŞTÜ

Diğer yandan Rusya Güvenlik Komitesi, Bolton’ın Komite’nin Başkan Yardımcısı Yuri Averyanov’la görüştüğünü duyurdu. Açıklamada “Yuri Averyanov ve John Bolton, ikili ilişkileri ele aldı” ifadesi kullanıldı.

ABD Başkanı Donald Trump, mart ayında Putin'i görüşme için Beyaz Saray'a davet etmişti. Ancak davetin ardından Suriye'deki gelişmeler ve eski Rus ajan Sergey Skripal'in zehirlenmesinden dolayı Rusya'ya yöneltilen suçlamalar yüzünden ilişkilerdeki gerginlik daha da tırmandı. Görüşme ile ilgili bir ayrıntı da şimdiye kadar basına yansımadı. Kremlin de görüşme için ABD’nin adımını beklediklerini belirtmişti. Ancak olası görüşmenin Trump’ın Brüksel’deki NATO zirvesine ve İngiltere’yi ziyaretinin ardından, temmuzun ikinci yarısında gerçekleşmesi bekleniyor. Zirvenin nerede gerçekleştirileceğine dair henüz net bir bilgi de yok, fakat Avusturya’nın başkenti Viyana ve Finlandiya’nın başkenti Helsinki olası mekanlar arasında.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da haftasonu yaptığı açıklamada Bolton’ın Moskova ziyaretinin zirvenin çok uzak bir zamana sarkmamasını sağlayacağını ifade etmişti.

RUS DIŞİŞLERİ: LAVROV İLE BOLTON SURİYE'Yİ KONUŞTU

Bolton, Putin'den önce Lavrov'la görüştü. Rusya Dışişleri Bakanlığı'na göre, ikili görüşmede Suriye, Ukrayna ve Rusya-ABD ilişkilerini ele aldı.

Açıklamada "Suriye ve Ukrayna'daki durum dahil uluslararası gündemdeki konular ele alındı. İkili ilişkilere özel dikkat verildi" ifadeleri kullanıldı.

Daha önce Bolton'ın Moskova temasları sırasında Putin ile Trump arasında zirve gerçekleştirilmesi olasılığının ele alınacağı belirtilmişti. Ancak henüz konuyla ilgili bir ayrıntı basına yansımış değil.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.