Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Trump-Kim zirvesi öncesi Kuzey Kore ordusunun tepesinde değişiklik

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un ABD Başkanı Donald Trump ile yapacağı tarihi zirve için çalışmalar tüm hızıyla sürerken, Kuzey Kore ordusunun tepesindeki 3 isim değiştirildi. Görevden alınan 3 general arasında Kuzey Kore Genelkurmay Başkanı Ri Myong Su da bulunuyor.
Sde Editör
04 Haziran 2018 10:31

SPUTNİK

Güney Kore haber ajansı Yonhap'ın aktardığına göre Kuzey Kore, ordunu tepesindeki 3 ismi değiştirdi.

Yonhap'ın istihbarat kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Kuzey Kore Savuma Bakanı Pak Yong-sik'in yerine Birinci Bakan Yardımcısı No Kwang-chol, Genelkurmay Başkanı Ri Myong-su'nun yerine yardımcısı Ri Yong-gil ile Kuzey Kore Ordusu Genel Siyasi Büro Direktörü Kim Jong-gak'ın yerine de Kim Su-gil getirildi.

'ESKİ YETKİLİLER YETERİNCE ESNEK DEĞİLDİ'

Yonhap'a konuşan bir kaynak "Kuzey Kore, Koreler arası ilişkilerde ve Kore Yarımadası'ndaki durumda değişiklikler sürerken yeni figürleri getirmiş gibi gözüküyor. Eski yetkililer düşünme açısından yeterince esnek değildi. Özellikle (yeni savunma bakanı) No Kwang-chol ılımlı bir insan olarak tanınıyor" dedi.

Koltuğu gidenler arasında Kuzey Kore Genelkurmay Başkanı Ri Myong-su da dikkat çekiyor. General Ri, ülkenin bir önceki lideri ve mevcut lider Kim Jong-un'un un babası Kim Jong Il'in sırdaşıydı.

Söz konusu değişikliklerin mayıs ortasında gerçekleştiği de belirtildi.

Kore Yarımadası'ndaki nükleer gerginlik Kuzey Kore lideri Kim'in Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile iki kez buluşmasının ardından gözle görünür şekilde azalmıştı. Taraflar Kore Yarıması
ABD'li yetkililere göre Kuzey Kore lideri Kim bu adımla ordu içinde Güney Kore ve ABD politikasına karşı olan isimleri tasfiye etmiş de olabilir.

Guardian'ın aktardığına göre Kuzey Kore üzerine çalışan eski ABD'li diplomat Mintaro Oba'ya göre, Kim 12 Haziran'da Trump ile yapacağı zirveyi 'içerideki katı tutum yanlılarından kurtulmak için bir kaldıraç' olarak kullanmış olabilir.

Oba'ya göre 'zirvenin Kim'in içerideki iktidarına bir tehdit yöneltmiş olması ve Kim'in de değişikliklerle kendini korumaya almış olması' da olası.

Kim'in ABD Başkanı Trump ile 12 Haziran'da Singapur'da görüşmesi bekleniyor.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.