Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Taliban üçüncü kez ABD ile görüşecek

Taliban bugün ABD ile yapılacak görüşmeye dair haberleri doğruladı.
SDE Editör
17 Aralık 2018 11:42
A+
A-

MEPANEWS

Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid tarafından yapılan açıklamada, bugün Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) ABD heyetiyle yapılacak görüşmelere Taliban'dan bir heyetin de katılacağı bilgisi doğrulandı.

ABD ile Taliban arasında Afganistan'da barışın sağlanması amacıyla yapılan müzakerelerin üçüncü ayağı olan bu görüşmeye Suudi Arabistan, Pakistan ve BAE'li temsilcilerin de katılacağı belirtildi.

Görüşmelere ABD destekli Kabil hükümetinden bir heyet veya temsilcinin katılacağına dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

Taliban geçtiğimiz Ekim ve Kasım aylarında Katar'ın başkenti Doha'da ABD temsilcileriyle bir görüşme gerçekleştirmişti. İlk iki görüşmenin ardından Taliban kaynakları tarafından yapılan açıklamalarda, henüz görüşmelerden herhangi bir sonuç çıkarmanın erken olacağı ifade edilmişti.

Taliban Afganistan'da barışın sağlanması için atılacak en büyük adımın ABD öncülüğündeki yabancı güçlerin ülkeyi terk etmesi olduğunu belirtiyor.

Yapılan siyasi görüşmelerle birlikte Afganistan sahasındaki saldırılarını da artıran Taliban, görüşmelerde elini güçlü tutmaya çalışırken ABD öncülüğündeki yabancı güçlerin, son dönemde yerel güçlerle düzenledikleri operasyonlarda artan sivil kayıpları dikkati çekiyor.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.