Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Taliban: 'Çin Yönetimine Afganistan Ayrılıkçı Üssü Olmayacak Güvencesi Verdik'

ABD'nin öncülüğünde NATO'nun çekilmesiyle dikkatler Afganistan'a yönelirken, Asya'nın dev gücü Çin, üst düzey bir Taliban heyetini ağırladı.
SDE Editör
28 Temmuz 2021 11:58
A+
A-

Çin Dışişleri Sözcüsü Zhao Lijian, Bakan Wang Yi'nin Taliban'ın Katar'daki Siyasi Bürosunun Başkanı Molla Abdul Gani Birader'le görüşme gerçekleştirdiğini teyit etti. 

Zhao, bir heyet eşliğinde Çin'i ziyaret eden Birader'le görüşmenin bugün Çin'in Tientsin kentinde yapıldığını belirtti. 

Üst düzey Taliban heyeti Çinli yetkililerle görüşmeler yürütürken, AFP'ye konuşan Taliban sözcüsü Muhammed Naim, heyetin Pekin'e, Afganistan'ın ayrılıkçıların üssü olmayacağı ve bir başka ülkeye komplo kurmak için kullanılmayacağı yönünde güvence verdiğini söyledi. 

Naim "İslam Emirliği, Çin'e Afganistan topraklarının hiçbir ülkenin güvenliğine karşı kullanılmayacağına dair garanti verdi. Onlar (Çin) da Afganistan'ın içişlerine karışmama ve sorunları çözmesine, barışa kavuşmasına yardım etme sözü verdi" dedi. 

Pekin, 76 kilometrelik, yol geçmeyen, dağlık sınırının bulunduğu Afganistan'ın Sincan'daki Uygur ayrılıkçıların Çin'e yönelik eylemleri için kullanılabileceğinden korkuyor.

Görüşmeler yürütülürken, yabancı güçlerin çekilmesine koşut Taliban'ın Çin ile sınır bölgeleri dahil Afganistan'da hakimiyet alanını genişletmek için düzenlediği saldırılar devam ediyordu.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.