Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Soçi Görüşmesi: "İdlib’deki Terör Örgütlerine Karşı Durmaya Mecburuz"

Soçi'deki Suriye konulu zirvede konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İdlib’teki terör örgütlerine karşı durmaya mecburuz. Temennimiz toprak bütünlüğünü sağlayarak kurulacak anayasa komitesi ile sonuca varmaktır." dedi.
SDE Editör
15 Şubat 2019 11:50
A+
A-

MEPANEWS

Suriye'nin geleceğinin tartışıldığı ve çözüm önerilerinin sunulduğu Soçi Zirvesi sona erdi. Rusya, Türkiye ve İran liderlerinin katıldığı kritik zirvede "Suriye'nin toprak bütünlüğü sağlanmalı" mesajı verildi.

Ülkelerin ortak bildirisinde, “ABD’nin güçlerinin Suriye’den çekilmesi istikrar ve güvenliği güçlendirecektir” denildi.

Rusya lideri Vladimir Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İranlı mevkidaşları Hasan Ruhani yaptıkları ortak basın toplantısında ülkelerinin Suriye konusundaki politikalarını ortaya koydu.

"İdlib bölgesinin teröristlerden temizlenmesi gerektiğinin" altını çizen Erdoğan, "ABD'nin Suriye'den çekilmesi güç boşluğuna neden olmamalı." dedi.

Erdoğan: İdlib teröristlerden temizlenmeli

Suriye'de oluşturulacak güvenli bölgelere Astana ortaklarının da destek vermesini beklediklerini kaydeden Erdoğan, Suriyeli mültecilerin ülkelerine geri dönmesine olumlu baktıklarını kaydetti ve "İdlib teröristlerden temizlenmesi gerekiyor. O bölgelerin kontrol altına alınması gerekiyor. Fırat’ın doğusu ve İdlib’in Suriye’ye geri verilmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

ABD'nin Suriye'den çekilmesi takviminin 'meçhul' olduğunu kaydeden Erdoğan, "ABD’nin çekilmesi konusunda bunun ne olacağı meçhul, bilinmiyor. Bir an önce Menbiç’in terör örgütlerinden boşaltılması gerekir. Bu toprakların sahibi Suriye halkıdır, buralar Suriyelilere teslim edilmeli." diye konuştu.

Ayrıca Erdoğan,"Ülkenin kuzeyindeki bu terör koridorunu yıkmak birinci görevimizdi. İdlib’teki göç engellendi. Oradaki terör örgütlerine karşı durmaya mecburuz. Temennimiz toprak bütünlüğünü sağlayarak kurulacak anayasa komitesi ile sonuca varmaktır." dedi.

"Suriye yönetimi geri dönecek insanlara iyi davranma garantisi verdi"

Vladimir Putin de Suriye'nin toprak bütünlüğünün öncelikli hedefleri olduğunu kaydetti. Suriye'de bir diyalog ortamı oluşturulmasının önemine dikkat çeken Putin, "Sadece Suriyeliler kendi geleceklerini belirleyebilir. Bunun alternatifi yoktur. Biz bölücülükle ilgili hiç bir hareketi desteklemiyoruz. Suriye’de diyalog toplumu kapsamalı." diye konuştu.

ABD askeri güçlerinin çekmesi konusuna değinen Putin bunun nihayetinde gerçekleşmesi gerektiğini söyledi: "Trump’ın oldukça aktif bir şekilde çalıştığını biliyoruz. Seçim kampanyası vaatlerini yerine getiriyor. Onlardan biri askerleri çekmekti. İlerde durumun ne olacağını bilemeyiz. Eninde sonunda olacaktır."

Ruhani : Türkiye’nin haklı endişeleri var

İran lideri Ruhani'de Suriye'nin toprak bütünlüğüne vurgu yaparak Türkiye'nin bölgedeki kaygılarını anladıklarını söyledi: "ABD Suriye’den tam olarak çıkarsa Suriye halkı için mutluluk verici haber olacaktır. ABD bölgede nüfuza sahip olmak istiyorsa seçtikleri yol doğru değil. Türkiye’nin haklı endişeleri var bölgede. Teröristler bölge için bir tehlike. Suriye’nin endişesi terörist gruplarla ilgili"

Suriye'nin bir parçası olan İdlib'in garantörlerin mevcudiyeti geçici olduğunu bölgenin temizlenmesi gerektiğini belirten Ruhani, “Suriye’nin toprak bütünlüğü, Suriye Kürtlerinin haklarına ve Türkiye’nin güvenliğine önem vermemiz lazım.” dedi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.