Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Rusya ve Birleşik Krallık diplomatik personellerini yenileyecek

Sergey Skripal ve kızı Yulia'nın İngiltere'de zehirlenmesinin ardından ilişkileri bozulan İngiltere ve Rusya yeni yıldan itibaren diplomatik misyon çalışanlarını yenileme kararı aldı
SDE Editör
29 Aralık 2018 11:14
A+
A-

Rusya ve Birleşik Krallık, başkentlerdeki diplomatik misyon sayısını Ocak 2019’dan itibaren geri almaya başlayacak.

Interfax , Rusya’nın 24 TV kanalında yayınlanan Londra Büyükelçisi Alexander Yakovenko tarafından yapılan açıklamada, “Ocak ayında bir süre, diplomatik personelin hem Moskova'da hem de Londra'da restore edileceğini ilke olarak kabul ettik” dedi. Yakovenko, tüm çalışanların işe dönüşünden emin olmadığına dikkat çekti. Aynı zamanda, "elçiliğin yarısının restore edileceğini" de sözlerine ekledi.

Ajansa göre, diplomatik misyonların kısmi restorasyonu ile ilgili müzakereler Aralık ayında daha önce başladı, ancak İngiliz tarafındaki gecikmeler nedeniyle süreç yavaş ilerledi.

Rusya ve İngiltere arasındaki ilişkiler, eski bir GRU albay Sergey Skripal ve kızı Yulia'nın İngiltere'deki yeni bir sınıf sinir ajanı olan Salisbury'de zehirlenmesinin ardından Mart 2018'de kötüleşti . Londra, Rus özel hizmetleriyle ilgili olayın sorumluluğunu üstlendi ve Rus diplomatları, "istihbarat memurları" nı kovdu . Moskova bütün suçlamaları reddetti ve aynayı yanıtladı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.