Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Rusya Malezya uçağına ilişkin iddiaları reddetti

Kremlin, 2014 yılında Ukrayna'nın doğusunda düşen MH17 sefer sayılı yolcu uçağını vuran füzenin 'Rus ordusuna ait olduğu' iddiasını içeren Hollanda soruşturmasına ilişkin açıklama yaptı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya'nın olayda dahli olduğuna dair iddiaları kesinlikle reddettiklerini vurguladı.
SDE Editör
25 Mayıs 2018 15:19
A+
A-

SPUTNİK

Peskov, Uluslararası Ortak Soruşturma Grubu'nun (JIT) raporu doğrultusunda Rusya'ya yöneltilen suçlamalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Peskov, "Rusya, MH17'nin düşürülmesinde dahli olduğu suçlamalarını kabul etmiyor ve JIT'in çıkarımlarına itibar etmiyor. Zira Moskova, JIT'in çalışmalarına dahil edilmedi" dedi.
Rusya'nın bu trajedinin faillerinin tespit edilmesi için gereken işbirliğini sunmaya hazır olduğunu birçok kez dile getirdiğini anımsatan Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dün rapor hakkında kullandığı ifadeleri şöyle aktardı:

"Hollanda'da yapılan soruşturmanın yetkilileri, Rusya'yı sürece dahil etmezken Ukrayna'yı dahil etti. Elbette, soruşturma ekibinin tam yetkili katılımcısı olmayan Rusya, bu çalışmanın sonuçlarının ne kadar güvenilir olduğuna dair bir bilgi sahibi değil."

O dönemde topraklarında silahlı çatışmalar yaşanan Ukrayna'nın hava sahasının kapatılması için uygun önlemler almadığına da dikkat çeken Peskov, bu iki hususun güvensizlik oluşturduğunu ve bu nedenle tüm suçlamaları kesinlikle reddettiklerini vurguladı.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.