Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Rusya eski SSCB ülkelerinin alfabesini kabullendi

Rusya Dışişleri Bakanlığı, eski SSCB ülkelerinin alfabe seçme hakkını kabul etti
Sde Editör
07 Haziran 2018 14:22

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigory Karasin kendi kültürlerinin gelişmesinin diğer ülkelerdeki alfabe seçimini etkilemediğini ve bunun bütün devletlerin egemenlik hakkı olduğunu söyledi.

Interfax ajansı haberine göre, 6 Haziran Çarşamba günü yapılan Devlet Duması oturumunda milletvekillerinden biri Karasin'den eski Sovyetler Birliği ülkelerinin Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçişi konusunda açıklama istedi. Milletvekili, Türkmenistan'ın eski Sovyetler Birliği ülkelerinden Kiril alfabesini terk ederek Latin alfabesine geçen ilk ülke olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı yaptığı açıklamada, "Rusya Federasyonu olarak kendi değerlerimizi, kültürümüzü, edebiyatımızı yayma faaliyetlerimizi geliştiriyoruz. Ancak bu, hiçbir şekilde, bir alfabenin kullanılması dahil olmak üzere baikalara her hangi bir konuyu dikte etme teşebbüsü olarak algılanmamalıdır ”dedi.

26 Ekim 2017'de Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kazak yazı dilinin Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçişi konusunda bir kararname imzalamıştı. Nazarbayev bu geçiş sürecini Nisan ayında yayınladığı “Geleceğe bakış: kamu bilincinin modernleşmesi” makalesinde de geniş biçimde gündeme getirmişti. Kazakistan’da bu reformun 2025 yılında tamamlanması planlanıyor.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.