Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Pakistan, Rusya ile İlerleyen İkili İlişkilerden Memnun

Pakistan Başbakanı İmran Han, Rusya ile başta ticaret, enerji, savunma ve güvenlik olmak üzere ilerleyen ikili ilişkilerden memnuniyet duyduğunu bildirdi.
SDE Editör
07 Nisan 2021 18:35
A+
A-

Resmi ziyaret kapsamında Pakistan'da bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Başbakan Han tarafından başkent İslamabad’daki Başbakanlık Konutu’nda kabul edildi.

Başbakan Han, Pakistan’ın dış politika önceliği olarak Rusya ile ilişkilerine önem verdiğini belirterek, iki ülke arasında başta ticaret, enerji, savunma ve güvenlik olmak üzere ilerleyen ikili ilişkilerden memnuniyet duyduğunu söyledi.

Han, Pakistan’da yapılması planlanan doğal gaz boru hattı projesinin yasal sürecinin hızlı bir şekilde tamamlanmasına ve çalışmalara bir an önce başlanmasına dair ülkesinin kararlılığını yineledi.

Rusya'ya övgü

Afganistan’daki barış sürecine de değinen Han, siyasi uzlaşının önemine dikkati çekti.

Han, Rusya’nın Afgan barış sürecini teşvik eden rolüne de övgüde bulundu.

Pakistan’ın Güney Asya’da barış ve güvenlik meselelerine bakış açısını da paylaşan Han, Cammu Keşmir sorununun barışçıl bir şekilde çözülmesi gerektiğine işaret etti.

Toplantıda Batı Asya, Körfez, Orta Doğu ve Asya Pasifik’teki duruma dair görüş alışverişinde bulunuldu.

Han, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Pakistan’ı ziyaret etmesine dair talebini yineledi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.