Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Pakistan genel seçimleri: İmran Han zafer ilan etti

Pakistan'da oy sayımında hile yapıldığı iddiaları ortaya atılan genel seçimlerde, eski sporcu İmran Han zaferini ilan etti. Resmi sonuçlar bu gece açıklanacak
Sde Editör
26 Temmuz 2018 17:23

DW-EURONEWS

Pakistan'da Çarşamba günü yapılan genel seçimlerde eski kriket yıldızı İmran Han zaferini ilan etti. Han’ın açıklamasının ardından 65 yaşındaki siyasetçinin destekçileri sevinç gösterilerinde bulundu.

Resmi sonuçların bu akşam açıklanmasının beklendiği seçimlerde zaferini ilan ettikten sonra bir konuşma yapan Han, "Allah’ın izniyle başardık ve kazandık, eğer Allah izin verirse bir örnek teşkil edeceğiz" dedi.

"Allah bana iktidara gelme ve 22 yıl önce başlattığım ideolojiyi uygulamaya koyma şansı verdi" ifadesini kullanan Han, televizyondan yayınlanan zafer konuşmasında ayrıca "ülkemizi bir kanser gibi kemiren" sözleriyle tanımladığı yolsuzlukla mücadele etme sözü verdi.

Hile iddiaları

Oyların sayım sürecinde hile yapıldığı iddiaları ortaya atılan seçimlerde, Han'ın en büyük rakibi ve yolsuzluk suçlamasıyla 10 yıl ceza alan hapisteki eski başbakan Navaz Şerif'in oğlu Şahbaz Şerif ve partisi Pakistan Müslüman Birliği (PML-N) sonuçları reddettiğini açıkladı.

Oyların henüz yarısı sayılmadan Twitter üzerinden bir açıklama yapan Şerif, "Demokratik süreçleriniz on yıllarca geriye itilmiştir. Eğer halkın vekâleti adil bir şekilde verilseydi, sonuçları memnuniyetle kabul ederdik" diyerek itirazını dile getirdi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.