Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Özbekistan, kapılarını dünyaya açıyor

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyayev, “Yatırımı geliştirmeye yönelik tedbirler” başlıklı kararnameyi 1 Ağustos tarihinde imzaladı.
Sde Editör
03 Ağustos 2018 16:43
A+
A-

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev tarafından imzalanan kararname ile yabancıların ülkede oturum izni almaları kolaylaşacak. Ülkede yatırım yapacak kişiler, kendi kurdukları işletmelerin yasal olarak sahibi olabilecekler.

Özbek lider, bu hamle ile ülkeye yabancı yatırımcıları çekmek istiyor.

Cumhurbaşkanı Mirziyayev, imzaladığı kararname ile yabancı yatırımcılara üç yıl süreyle vize hakkı verecek. Yatırımcılar vize süreleri dolduğunda vizelerini yenileme hakkına sahip olacaklar.

ÖZBEKİSTAN’DA SINIRSIZ VİZE İÇİN YATIRIM ŞARTI

Ülkede oturum hakkı alabilmek için 200 bin dolar yatırım yapmak şart. Bununla birlikte gayrimenkul alanlar ve Özbek şirketleriyle ortaklık kuranlar da oturum alabilecekler.
Özbekistan İçişleri Bakanlığı, belirlenen öncelikli istihdam alanlarına yönelen yabancı yatırımcılara, ‘fahri vatandaşlık’ da verecek.

Uzun zaman komünizm ile yönetilen Özbekistan, hayatını kaybeden eski Cumhurbaşkanı İslam Kerimov sonrası, özellikle ekonomi alanında reform hamleleri ile dikkat gerçekleşiyor.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.