Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Orta Asya ülkeleri İpek yolu vizesi için hazırlanıyor

Bir Kuşak Bir Yol projesi ile gündeme gelen İpek Yolu'nun yeniden canlanması öngörüsü Orta Asya devletleri arasında İpek yolu Vizesi uygulaması için de beklentileri arttırdı
Sde Editör
10 Ağustos 2018 11:39

Tacikistan hükümeti, Orta Asya ülkeleri arasında ortak bir 'İpek Yolu vizesi' uygulamasının hayata geçirilmesi durumunda destekleyeceklerini açıkladı.

Tacikistan meclisinin uluslararası ilişkiler, sivil toplum kuruluşları ve meclis bilgilendirme komitesi başkanı Olim Salimzoda basına yaptığı açıklamada İpek Yolu vizesi uygulamasına vatandaşların oldukça yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

Yapılan resmi açıklamada konu ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı İmamali Rahman’ın ülkesinin bağımsızlığından bu yana bölgedeki devletlerin yakınlaşmasından, turistler, ürünler ve hizmetler için yapay engellerin kaldırılmasından yana olduğu belirtildi.

Daha önce Özbekistan ve Kazakistan'ın Orta Asya’daki beş devlet arasında Schengen vizesi gibi 'İpek Yolu vizesi' uygulamasının hayata geçirilmesi teklif edilmişti. Bu uygulama konusunda taraflar arasında aktif müzakereler halen devam ediyor.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.