Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Mevlana Samiul Hak uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybetti

Pakistanlı din adamı ve eski Senatör Mevlana Samiul Hak, Ravalpindi kentindeki evinde uğradığı bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybetti.
Sde Editör
03 Kasım 2018 10:48
A+
A-

EURONEWS

Samiul Hak'ın oğlu Mevlana Hamidul Hak, Pakistan basınına yaptığı açıklamada, babasının odasında istirahat ettiği sırada kimliği belirsiz kişilerce öldürüldüğünü açıkladı.

Bazı kaynaklarsa din adamının silahlı saldırıda hayatını kaybettiğini bildirdi.

Kurduğu Darul Ulum Hakkaniye medresesiyle adı ön plana çıkan ve 'Taliban'ın babası' olarak da bilinen Samiul Hak'ın siyasiler ve Pakistan toplumu üzerinde ciddi etkisi bulunuyordu.

Aralarında Taliban örgütünün kurucusu Molla Ömer, Hakkani grubu lideri Celaleddin Hakkani ve Taliban'ın bir sonraki lideri Molla Ahtar Muhammed Mansur'un da bulunduğu isimler Mevlana Samiul Hak'ın medresesinden mezun olmuştu.

Resmi bir ziyaret için Çin'in başkenti Pekin'de bulunan Pakistan Başbakanı İmran Han, yaptığı açıklamada, Mevlana Samiul Hak'ın öldürülmesini kınadı. Başbakan ayrıca ivedilikle soruşturma açılması talimatı verdi.

Saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.