Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Kuzey Kore'den acil zirve çağrısı

ABD Başkanı Donald Trump'ın zirveyi iptal etmesine ölçülü bir tepki veren Kuzey Kore, nükleer silah programı konusundaki gerilimi çözecek bir "Trump formülü" bulunmasını umuyor.
SDE Editör
25 Mayıs 2018 11:05

ABD Başkanı Donald Trump dün Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a gönderdiği mektupta 12 Haziran'da Singapur'da yapılması planlanan zirveyi iptal ettiğini yazmıştı. Trump'ın kararına yönelik Kuzey Kore'den ilk açıklama Dışişleri Bakan Yardımcısı Kim Kye Gwan'dan geldi. Gwan, Trump'ın çabalarını takdir eden daha uzlaşmacı tepki verdi.

"Trump formülünün işe yarayacağını umuyorduk"

Kim Kye Gwen yaptığı açıklamada, "Başkan Trump'ın diğer ABD başkanlarının cesaret edemediği cesur bir karar almasını ve bu kadar önemli bir olay için çaba sarf etmesini son derece takdir ettik" dedi.

Kim Kye Gwen ayrıca "Trump formülü olarak adlandırılan şeyin, her iki tarafın da endişelerini gidermeye yardımcı olacağına ve tarafımızın ihtiyaçlarına uyacağına ve konuyu çözüme kavuşturmak için önemli bir etkisinin olacağına umuyorduk" dedi.

Zirveye acil ihtiyaç var

Kim Kye Gwan, Kuzey Kore'nin bazı Amerikalı yetkililere yönelik son eleştirilerinin ölçüsüz Amerikan söylemlerine tepki olduğunu ve şu andaki husumetin zirveye "acil ihtiyaç" duyulduğunu gösterdiğini söyledi.

Kim Kye Gwan, Kuzey Kore'nin Washington'la sorunları çözmeye hâlâ açık olduğunu belirterek, "Trump'ın zirveyi iptal etmeye ilişkin ani ve tek taraflı açıklaması bizim için beklenmedik bir şey ve bundan sadece üzüntü duyabiliriz" dedi.

Trump'ın zirveyi iptal etme kararı

Trump mektupta, "Ne yazık ki, en son açıklamanız görülen derin öfke ve açık düşmanlığa dayanarak, uzun süredir planlanan bu görüşmeyi şu anda yapmanın uygun olmadığını düşünüyorum" demişti.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.