Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Kırgızistan Yönetimi Teyakkuzda

"Atambayev'in silahla karşılık vereceğini beklemiyorduk"
SDE Editör
08 Ağustos 2019 14:51
A+
A-

Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı Orozbek Opumbayev, eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in evine düzenlenen gözaltı operasyonunda eski Cumhurbaşkanının silahla karşılık vereceğini beklemediklerini, güvenlik güçlerinin gerçek mermi kullanmadığını söyledi.

Meclis genel kurulu, dün Atambayev'in evine yapılan baskın sonrasında yaşananlar nedeniyle Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov'un başkanlığında olağanüstü toplandı. 

Milli Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı Opumbayev, operasyona ilişkin meclis genel kurulunu bilgilendirdi.

Opumbayev, suç örgütü lideri Aziz Batukayev'in 2013'te yasa dışı olarak serbest bırakılmasıyla ilgili İçişleri Bakanlığının sürdürdüğü soruşturma kapsamında Milli Güvenlik Devlet Komitesinden Atambayev'in ifadesine başvurulması için zorla getirilme talebinde bulunulduğunu hatırlattı.

"Atambayev'in silahla karşılık vereceğini beklemiyorduk"

İçişleri Bakanlığında soruşturmayı yürüten yetkilinin kararı ve talimatıyla Atambayev'in evine gittiklerini söyleyen Opumbayev, "Atambayev'in silahla karşılık vereceğini beklemiyorduk." dedi. 

Opumbayev, eski Cumhurbaşkanının güvenlik güçlerine Dragunov keskin nişancı tüfeği ile ateş ettiğini dile getirerek, "Atambayev 1'i ağır, 6 güvenlik görevlisini yaraladı. Orada toplam 25 özel harekatçı yaralandı. Bir özel harekatçı yaşamını yitirdi. Ayrıca rehineler var." diye konuştu. 

Atambayev destekçilerinin, güvenlik güçlerinin üzerindeki 26 pompalı tüfek, 14 Kalaşnikov  ve 15 tabancayı ele geçirdiğini dile getirdi.  

Opumbayev, eski Cumhurbaşkanının evinin yakınındaki milletvekillerinin, olayların daha da büyümemesi için araya girmesi üzerine operasyonun yarıda kesildiğini aktardı.  

"Atambayev'in evi bir kale, sığınak" 

Opumbayev, teslim ol çağrılarına olumsuz yanıt veren Atambayev'in evinde özel hazırlanan bir bölümde saklandığını belirterek "Atambayev'in taraftarları silahla, taşla, demir sopalarla karşılık verdi. Maalesef bu ev, bir ev değil. Bu bir kale, bir sığınak." ifadelerini kullandı. 

Opumbayev, şöyle devam etti:

"Atambayev'in evine giren güvenlik görevlilerinde gerçek mermi yoktu. Bunu açıkça söylüyorum. Güvenlik görevlileri için bu bir silahlı baskın değildi. Sadece Atambayev'i zorla ifadeye getirmek maksadı taşıyordu. Güvenlik güçleri sadece plastik mermi, ses bombası, cop, kalkan ve kaskla donatılmıştı. Atambayev'in evinin dışında ise tedbir amaçlı gerçek mermilerle donatılmış özel hareket timi hazır tutulmuştu." 

1 güvenlik görevlisi öldü, emniyet müdürü komada

Atambayev ve destekçilerinin, güvenlik güçlerine sert şekilde karşılık verdiği operasyonda bir güvenlik görevlisi yaşamını yitirmiş, bölge emniyet müdürü başından aldığı darbeyle komaya girmişti.

Eski cumhurbaşkanının evinde 1,5 aydır nöbet tutan destekçileriyle güvenlik güçleri arasında çıkan arbedede 45 kişi yaralanmıştı. 

Dünkü operasyona katılan 6 güvenlik görevlisi hala Atambayev tarafından rehin tutuluyor. 

Kırgızistan Parlamentosu Olağanüstü Toplandı

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbai Jeenbekov parlamentoyu olağanüstü topladı. Burada yaptığı konuşmada Jeenbekov Atambayev'in yasaları ihlal ettiğini söyledi. “Atambayev'in tarafı silah kullanmasına rağmen, özel kuvvet askerleri kullanmadı. Sadece plastik mermi kullandılar. Atambayev her şeyden sorumlu tutulacak ”dedi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.