Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

İran-Güney Kore işbirliği artacak

Güney Kore’nin Tahran Büyükelçisi, İran ve Güney Kore arasındaki ekonomik ilişkilerin artacağını ve Kore şirketlerinin İran’da faaliyetlerine devam edeceklerini bildirdi.
Sde Editör
01 Aralık 2018 12:52
A+
A-

IRNA

İrna muhabirine açıklamalarda bulunan Güney Kore’nin Tahran Büyükelçisi Ryu Jeong Hyun, İran ve Güney Kore ilişkilerinde ABD yaptırımları dolayısıyla biraz sorun meydana gelmesine rağmen, iki ülke ilişkilerinin kökeninin eskiye dayandığını ve ekonomik ilişkilerin güçlü olduğunu vurguladı.

ABD’nin İran yaptırımlarından muat tutulan 8 ülkeden biri olduklarına işaret eden Güney Kore Büyükelçisi, işbirliği için bir çerçeve oluşturarak ilişkilerin seviyesnin arttırılmasını düşündüklerini açıkladı.

İran’ı zor günlerinden yalnız bırakmayacaklarını dile getiren Ryu Jeong Hyun, İran-Güney Kore ticaret hacminin 2017 yılında 12 milyar dolar seviyesinde olduğunu ve ABD yaptırımları dolayısıyla bu hacmin düşüşe geçmesine rağmen gelecekte iki ülke ilişkilerinin artacağını vurguladı.

Güney Kore’nin Tahran Büyükelçisi olarak iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da derinleşmesini istediğini belirten Ryu Jeong Hyun, İran halkının Güney Kore şirketlerine güvendikleri gibi, Güney Kore devletinin de İran piyasasına güvendiğini ifade etti.

Ekonomik ve siyasi boyutların yanı sıra kültürel, sosyal ve spor alanlarında da İran ve Güney Kore arasında samimi bir ilişki olduğunu kaydeden Büyükelçi, Kore dizi ve müziğinin İranlılar tarafından bilindiğini ve kültür akışının karşılıklı olması gerektiğinin altını çizdi.

İranlı ünlü yönetmen Abbas Kiyarüstemi’nin Güney Kore’de çok tanındığına dikkat çeken Jeong Hyun, iki ülke halklarının kültürlerini daha iyi anlamasına katkı sağlayacaklarını sözlerine ekledi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.