Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan: "Nükleer müzakereler 'çok yakında' yeniden başlayacak"

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Batılı ülkelerle yapılan nükleer müzakerelerin "çok yakında" yeniden başlayacağını söyledi.
SDE Editör
25 Eylül 2021 12:13
A+
A-

EURONEWS

Abdullahiyan, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya'ya atıfta bulunarak, "Şu anda Viyana müzakere dosyalarını gözden geçiriyoruz ve çok yakında İran'ın 4 +1 müzakereleri yeniden başlayacak" dedi.

Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurul görüşmeleri için bulunduğu New York'ta gazetecilerin sorularını cevaplayan Abdullahiyan, "İran'daki yeni hükümetin dış politikasında somut, doğrulanabilir sonuçlara yol açacak yapıcı bir müzakere türü görüyoruz." ifadesini kullandı.

Üst düzey bir İranlı yetkili, Abdullahiyan'ın kullandığı "çok yakında" ifadesinin ne anlama geldiği sorulduğunda, "birkaç gün anlamına gelebilir, birkaç hafta anlamına gelebilir. İnceleme sürecini bitirir bitirmez, vakit kaybetmeden müzakere masasına döneceğiz" diye konuştu.

"ABD'den zerre kadar olumlu eylem görmedik"

Beyaz Saray'dan "diplomatik çelişkili mesajlar" aldıklarını söyleyen Abdullahiyan, "Son birkaç ayda, ABD yönetiminin zerre kadar olumlu bir eylemi görmedik." dedi.

Avrupalıların aracılık ettiği görüşmeler, tarafların, ABD'nin eski başkanı Donald Trump'ın çekildiği 2015 anlaşmasına geri dönmesi üzerine kurulu.

Avrupa ülkeleri, Kapsamlı Ortak Eylem Planı olarak bilinen anlaşmayı başlatmaya çalışıyor. Trump, anlaşmanın bir parçası olarak Washington'un kaldırdığı İran yaptırımlarını yeniden başlatmıştı. Bunun üzerine Tahran da taahhütlerinin çoğundan geri adım attı. Trump'ın halefi Joe Biden anlaşmaya geri dönmek istediğini belirtti.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.