Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Hindistan'dan Keşmir Girişimi

Hindistan hükümeti, Cammu Keşmir'in özel statüsünü kaldırmak için parlamentoya teklif götürdü.
SDE Editör
05 Ağustos 2019 09:49
A+
A-

Hindistan'da hükümet, Cammu Keşmir bölgesinin özel statüsünü kaldırmak için parlamentoya teklif götürdü. 

BBC'nin haberine göre, Hindistan hükümeti, Cammu Keşmir'e diğer eyaletlerden daha fazla özerklik tanıyan anayasanın 370. maddesinde değişiklik yapılması amacıyla parlamentoya teklif sundu. Madde 370, Cammu ve Keşmir'e özel statü kazandırıyordu.

Teklif, Hindistan İçişleri Bakanı Amit Şah tarafından duyurulurken, muhalif milletvekillerinin protestolarıyla karşılandı. 

Bu arada Cammu Keşmir'e günlerdir paramilis güçlerin yığılmasının ardından gece bölgede siyasetçiler ev hapsine alındı. 

Güvenlik güçlerinin Srinagar'da yollara ve kavşaklara çelik bariyerler ve dikenli teller döşediği görüldü. 

Bölgede ayrıca kamuya açık toplantılar yasaklandı, okullar kapatıldı, mobil ağlara ve internete kısıtlama getirildi.

Pakistan, Keşmir bölgesine Hindistan tarafından herhangi bir müdahalenin 'savaş sebebi' olarak sayılacağını açıklamıştı.

Soykırım ve Tehcir Korkusu

Hindistan yönetiminin kontrolü altında tuttuğu Cammu Keşmir eyaletinde yaşayan Müslümanlar, yönetimin soykırım ve tehcir hazırlığında olmasından korkuyor. Cammu Keşmir, Hindistan'da Müslüman nüfusun çoğunlukta bulunduğu tek eyalet durumunda. Son iki haftada Hint yönetiminin 'terör tehdidi" bahanesiyle 35 bin paramiliter askeri gücü bölgeye yığması ise dikkat çekiyor.

Bölgede yaşayan Müslüman halk 35 bin kişilik paramiliter gücün kendilerine yönelik geniş kapsamlı saldırılar için kullanılmasından endişe duyuyor. Pakistan ve Hindistan arasında 70 yıldır çözülemeyen mesele Keşmir bölgesinde, 10 milyonu Cammu Keşmir'de olmak üzere, 13 milyon kişinin yaşadığı ve Müslümanların toplam nüfusun yüzde yetmişini oluşturduğu biliniyor.

 

Keşmir sorunu 

 

İngiltere 1947'de Hindistan'dan çekilirken, prenslik şeklinde yönetilen Keşmir'i Hindistan ya da Pakistan ile birleşme konusunda serbest bıraktı.

 

Nüfusunun yüzde 90'ı Müslüman olan Keşmir halkı, 1947'de Pakistan'a katılmaktan yana tavır alsa da dönemin prensi, Hindistan ile birleşmeye karar verdi.

 

Karara, Müslüman Keşmir halkı karşı çıktı. Pakistan ve Hindistan'ın bölgeye asker göndermesiyle taraflar, 1947'de ilk kez savaştı. İki ülke arasında yine aynı nedenle 1965 ve 1999'da savaş çıktı. 

 

Keşmir'in yüzde 45'i Hindistan'ın, yüzde 35'i Pakistan'ın kontrolünde ve bölgenin yüzde 20'sine ise Çin hakim bulunuyor. Hindistan ele geçirdiği bölgeleri "Cammu Keşmir" eyaleti adında kendine bağladı. Cammu Keşmir, şu anda Hindistan'da Müslüman nüfusun çoğunlukta bulunduğu tek eyalet durumunda.

 

Pakistan ise kendi kontrolündeki Keşmir'e "Azad Keşmir (Bağımsız Keşmir)" ve "Gilgit Baltistan" olarak iki özerk bölge statüsü verdi.

 

BMGK, 1948'den itibaren aldığı kararlarla Keşmir'in askerden arındırılmasını ve geleceğinin halkoyuyla belirlenmesini öngördü.

 

Hindistan halk oylamasına sıcak bakmazken, Pakistan BMGK kararlarının uygulanmasını istiyor.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.