Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Hindistan Keşmir'de Stratejik Tünel İnşa Ediyor

Hindistan'ın Cammu Keşmir bölgesinde yüzlerce kişi, Ladakh ile Keşmir Vadisi'ni birbirine bağlamak amacıyla tüneller açmak ve köprüler inşa etmek için çalışıyor.
SDE Editör
30 Eylül 2021 12:34
A+
A-

Yılın yarısında yoğun kar yağışı sebebiyle diğer bölgelerden izole kalan soğuk çöl bölgesi Ladakh, Pakistan ve Çin ile fiili sınırları paylaşması sebebiyle stratejik öneme sahip ve bölgeye yılın yaklaşık 6 ayı havadan lojistik ve ulaşım sağlanıyor.

Yetkililer, yapılması planlanan dört tünelden ilkinin şimdiden tamamlandığını, tatil beldesi Sonamarg'ın ilk kez kış aylarında erişilebilir hale getirileceğini kaydetti.

Hindistan'ın Kara Yolu Taşımacılığı ve Kara Yolları Bakanı Nitin Gadkari, proje sahasına yaptığı ziyarette, çalışmaların 2024 genel seçimlerinden önce bitmesini umduğunu söyledi.

Gadkari, "Zor olduğunu biliyorum ama zamanında yapabileceklerinden eminim. Elbette seçimlerden önce bitmesini istiyoruz." dedi.

Sonamarg'ı Ladakh'a bağlayacak 932 milyon dolarlık projenin son tüneli yaklaşık 14 kilometre uzunluğunda olacak ve zorlu Zojila geçidini aşacak.

Yetkililer, bunun Hindistan'ın en uzun ve 3,485 metre ile en yüksek tüneli olacağını belirtiyor.

İnşaatta çalışan işçilerden Tariq Ahmed Lone, "Diğer inşaat işlerine benzemiyor. Bu harika bir deneyim." diye konuştu.

Uzmanlar, tünelin orduya lojistik esneklik sağlayacağını ve operasyonel ve stratejik hareketlilik kazandıracağını söylüyor.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.