Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Gürcistan, Esed rejimiyle diplomatik bağlarını kesti

Gürcistan Dışişleri Bakanlığı basın servisinden yapılan açıklamada Gürcistan’ın Birleşmiş Milletler daimi temsilcisinin karara dair BM genel sekreterini bilgilendirdiği bildirildi.
Sde Editör
07 Haziran 2018 14:33

Gürcistan Suriye ile diplomatik bağlarını resmen kesti. Tiflis'ten yapılan açıklamada Şam'ın Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlığını tanımasından sonra bu hamlenin yapıldığı aktarıldı. Gürcistan Dışişleri Bakanlığı basın servisinden yapılan açıklamada Gürcistan'ın Birleşmiş Milletler daimi temsilcisinin karara dair BM genel sekreterini bilgilendirdiği bildirildi.

GÜRCİSTAN: RUSYA ŞAM'A BASKI YAPTI

Gürcistan, Suriye hükümetinin uluslararası kanunları ihlal niteliğinde, Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlığını tanımasının bunda etkili olduğunu beyan etti. Tiflis, Şam'ın kararının her iki cumhuriyette “Rus askeri saldırganlığını” ve “etnik temizliği” aktif şekilde desteklediğini belirtti.

AMERİKA KARŞI CEHEDE SAF TUTTU

Suriye 29 Mayıs'ta her iki cumhuriyeti tanıma kararı verirken aynı gün Gürcistan bu kararın Rusya'nın baskısıyla uluslararası yasal yükümlülükleri gözardı ederek alındığını ileri sürdü. Amerika'dan yapılan açıklamada ise Washington'un Gürcistan'ın bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü desteklediği ve bütün ülkeleri Abhazya ile Güney Osetya'nın bağımsızlığını tanımamaya yönlendirdiği aktarıldı.

Öte yandan Gürcistan ise Rusya ve Suriye gibi Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlığını kabul eden Nikaragua, Venezuela, Nauru, Vanuatu ile de diplomatik bağlarını sürdürmedi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.