Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Güney Kore, Kim Jong-un ile 4. Zirveye Hazırlanıyor

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, bugün Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un ile dördüncü zirveyi gerçekleştirmeye hazır olduğunu açıkladı. Kim Jong-un’un ABD ile müzakerelere devam etme arzusuna övgüde bulundu.
SDE Editör
16 Nisan 2019 11:37
A+
A-

Şarkul Avsat

Kuzey Kore Lideri geçtiğimiz Cuma günü parlamentoda yaptığı konuşmada, ABD'nin yıl sonuna kadar adil ve her iki tarafın kabul edebileceği bir anlaşma önermesi durumunda üçüncü kez masaya oturmaya hazır olduğunu belirtmişti. 2 ay önce Hanoi de gerçekleştirilen zirve başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Kore yarımadası içerisindeki ateşkesi sağlayan ve Washington ile Pyongyang arasında yakınlaşmaya katkıda bulunan cihetler içinde ön plana çıkan Moon Jae-in, Kuzey Kore Lideri’nin nükleer silahsızlanma konusunda verdiği söze bağlı kalmasına övgüde bulundu. Korelerarası 4. zirvenin gerçekleştirilmesi için çağrıda bulundu.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, yardımcıları ile gerçekleştirdiği toplantıda, Kuzey Kore ile zirve görüşmeleri için hazırlık yapma zamanı olduğuna işaret ederek, şartlar oluştuğunda Koreler arasında mekan ve format kısıtlaması olmadan yeni bir zirve düzenleneceğini ümit ettiğini ifade etti.

Moon geçtiğimiz hafta barış sürecini canlandırmak için ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya gelmişti.
Yorumlar

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.