Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Paşinyan'dan İstifa Etmesini İstedi

Azerbaycan karşısında başarısızlığa uğrayan ve ülkeyi kaosa sürükleyen Paşinyan'ın gitmesini Ermeni halkından sonra Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan da istedi
SDE Editör
30 Kasım 2020 10:59
A+
A-

Dağlık Karabağ'da, Azerbaycan karşısında darmadağın olan Ermenistan'da hükümet ağır darbe aldı.

Ermenistan'da halkın sokağa dökülüp Nikol Paşinyan ve hükümetinin istifa etmesini talep etmesi, ülkede birinci gündem konusu.

Son olarak Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan da, Rusya’da bulunan Ermeni toplumu temsilcileri ile yaptığı toplantıda, Ermenistan hükümetine yönelik eleştirilerde bulundu.

Paşinyan Gitmek Zorunda

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın Dağlık Karabağ meselesi ile ilgili Azerbaycan ile anlaşma imzalamak zorunda kalması ve Ermenilerin Karabağ'dan çekilmesini "büyük trajedi" olarak nitelendiren Sarkisyan, "Böylesine büyük bir trajedinin meydana geldiği herhangi bir ülkede çözüm vardır. Buna yol açan hükümet gitmek zorundadır." ifadelerini kullandı.

Erken Seçim Önerisi

Sarkisyan, ülkedeki durumun seçimlerin yapıldığı iki yıl önceki durumdan çok daha farklı olduğuna dikkat çekerek, geçici ulusal birlik hükümeti kurulması ve erken seçim önerisinde bulundu.

Bütün partilerin üzerinde uzlaşacağı teknokrat bir hükümet kurulmasını teklif eden Sarkisyan, bu hükümetin 6 ay ya da 1 yıl çalışarak ülkeyi erken seçime götürebileceğini belirtti.

Referandum Teklifi

Sarkisyan, yeni seçimlere kadar ülkede Anayasa değişikliği için referandum yapılmasını da istedi.

Ermenistan’da Cumhurbaşkanı ya da Başbakan’ın ülke için önemli kararları tek başına almaması gerektiğini savunan Sarkisyan, "Ülkemizde Anayasa hiç dengeli değil. Parlamento, hükümet ve Cumhurbaşkanlığı arasında denge olmalıdır." diye konuştu.

Ayrıca Sarkisyan, Cumhurbaşkanının şu anda olduğu gibi parlamento tarafından değil, halk oylaması ile seçilmesi gerektiğini ifade etti.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.