Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Soçi'de Sergey Lavrov ile Görüştü

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Rus Mevkidaşı Lavrov ile Rusya'nın Soçi kentinde bir araya geldi
SDE Editör
30 Aralık 2020 10:21
A+
A-

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir görüşme gerçekleştirdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, görüşme görüntüleri servis edildi.

Ortak aşı açıklaması

Çavuşoğlu, Rusya ile ortak aşı üretilmesi konusunda görüşmelerin de olduğunu ifade etti.

Bakan Çavuşoğlu şu ifadeleri kullandı:

"Sayın Putin, Cumhurbaşkanımıza Sputnik V aşısı için teklifte bulununca hemen Cumhurbaşkanımız gerekli talimatları verdi.

Rusya'dan bilgiler talep edildi. Sağlık Bakanlığımız bilgilerin gelmeye başladığını söyledi. Rusya ile ortak aşı üretilmesi hedefinde ilerliyoruz."

ABD yaptırımları

ABD'nin Türkiye'ye uyguladığı yaptırımlara da değinen Çavuşoğlu şunları söyledi:

"Geçmişte AB ülkelerinin Rusya'ya yaptırımları oldu. Biz bunlara katılmadığımız gibi doğru olmadığını da açıkça söyledik. Aynı şekilde İran'a yönelik yaptırımlara da karşıyız.

En son ABD'nin CATSAA yaptırımları bizim egemenlik haklarımıza saldırıdır. Yaptırımlarla geri adım atmayacağımızı herkes bilir. Rusya ile S-400 anlaşması CATSAA'dan önce imzalandı. Yaptırımlarla sorunlar çözülemez.

Her konuda herkesle aynı fikirde olmak zorunda değiliz. Görüş ayrılığı olduğu yerde diyalog yolunu tercih etmeliyiz. Bizim Rusya ile olan ilişkilerimiz, AB veya NATO'yla olan ilişkilerimize alternatif değildir.

Batılı ülkelerin yaptırım ve bu şekilde sorgulama yerine iş birliğine önem vermesini bir kere daha vurgulamak isterim."

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.