Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

"Dağlık Karabağ'da Dış Aktörler Savaşa Çekilmeye Çalışılıyor"

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Dağlık Karabağ'da yalan haberlerle dış aktörlerin savaşa çekilmeye çalışıldığını söyledi
SDE Editör
08 Ekim 2020 10:24
A+
A-

EURONEWS

Ermenistan ve Azerbaycan tarafına yalan haber ve dezenformasyona karşı uyarıda bulunan Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "bölgesel aktörleri çatışmaya çekme girişimlerini" kınadı.

Borrell, Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada, bölgede gerçekte neler olup bittiğini bilmek için güvenilir bilgi kaynaklarının eksik olduğuna dikkat çekti.

AGİT (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı) gözlemcilerin sahaya gidemediğini hatırlatan Borrell, "Aslında çatışmanın nasıl geliştiğine dair çok fazla bilgiye sahip değiliz. Ayrıntılı bilgi az ve pek çok yalan haber var. Gözlemlediğimiz şey, her iki ülkedeki yerel izleyicileri harekete geçirmeyi amaçlayan ve bölgesel aktörleri çatışmaya çekmek için kullanılabilecek artan miktarda yanlış bilgi mevcut. Bu nedenle, medya haberlerinin büyük bir tedbirle incelenmesi gerekiyor" diye konuştu.

Borrell: 'Sivil ölümlerden endişeliyiz'

Borrell, Ermenistan ve Azerbaycan'ı Dağlık Karabağ'da devam eden çatışmaya siyasi bir çözüm bulmaya çağırdı.

Sivil yerleşim bölgelerine saldırıların olduğuna dair haberler aldıklarını belirten Borrell, "Tarafları, acil olarak sivil halkı korumak için uluslararası yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmeye çağırıyoruz" diye konuştu.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.