Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

"Çin'in toplama kamplarındaki Doğu Türkistanlı sayısı 3 milyonu buldu"

Dünya Uygur Kongresi Başkanı Dolkun, Çin'in toplama kamplarına aldığı Doğu Türkistanlı sayısının 3 milyonu bulduğunu söyledi.
SDE Editör
01 Ocak 2019 19:18

EURONEWS

Dünya Uygur Kongresi Başkanı İsa Dolkun, Çin'in Doğu Türkistan'da toplama kamplarına aldığı Uygurların sayısının 3 milyona ulaştığını ileri sürdü. Türkiye ve uluslararası toplumu çok geç olmadan harekete geçmeye çağıran Dolkun, "Kamplarda hayatını kaybeden 350 kişinin isimleri elimizde var." dedi.

Çin'in Doğu Türkistan'da 1 milyondan fazla Uygur Türkünü toplama kamplarına aldığına yönelik haberler geçen yıl bu zamanlar gelmeye başlamıştı. Birleşmiş Milletler'e bağlı insan hakları örgütleri bu kamplara ağustos ayında raporlarında yer vererek konuyu dünya gündemine taşıdı. İlk başlarda söz konusu kampların varlığını reddeden Çin, ekim ayında kampların eğitim amaçlı olduğunu söyleyerek inkar pozisyonundan vazgeçmişti.

Kampları bir açık hava hapishanesi olarak niteleyen Dünya Uygur Kongresi Başkanı İsa Dolkun, yaptığı açıklamada kamplara alınanların sayısının her geçen gün arttığına dikkat çekti:

"Uluslararası kuruluşların ve örgütlerin sunduğu belgelere göre kamplarda kalanları sayısı 3 milyona vardı. Belki bu sayıdan da fazla olabilir çünkü 1 milyon sayısı geçen yılın ocak ayındaki rakamlar. Bu tarihten sonra insanlar her gün bu kamplara götürülmeye devam etti ve uydu fotoğrafları ile uzmanların raporlarına göre bu toplama kamplarının genişletildiği konusunda deliller var."

"Bazılarına göre 3 milyondan fazla da olabilir, tam sayısını bilemiyoruz. Ama ABD Dışişleri Bakanlığı'nın bu sayının 2 milyondan fazla olduğuna dair ellerinde bilgeler, belgeler var. Uydu görüntülerinden, bu kampların son aylarda 4-5 kat genişlediğini gösteren bilgiler mevcut."

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.