Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Çin'den AB'ye Trump'a karşı birlik olma çağrısı

Çin’in bu hafta Cuma günü başlayacak olan uluslararası ticaret savaşında Avrupa Birliği’nden “Amerikan karşıtı” birlik oluşturmayı talep ettiği belirtildi.
SDE Editör
05 Temmuz 2018 15:47

Donald Trump'ın Çin'in ihracatına yüzde 25 gümrük vergisi ile 34 milyar dolarlık bir darbe vurduğu belirtildi. Daily and Sunday Express'in haberine göre Çin de dünyanın en büyük ticaret bloğu olan AB'den Amerika'ya karşı birlik oluşturma talebinde bulundu. Buna karşılık ise Çin ekonomisinin Avrupalılara daha fazla açılacağı sözü verildi.

Çin medyası ise AB'nin Çin'in tarafında olduğu mesajını veren haberler yaptı. Resmi Haber Ajansı Xinhua “Çin ve Avrupa ticari korumacılığa el ele direnmelidir”, “Çin ve Avrupalı ülkeler doğal müttefiklerdir. Serbest ticaretin küresel ekonomik büyüme için güçlü bir mskine olduğu konusuna kesinlikle inanmaktadırlar” başlıkları haberlere yer verdi.

Avrupa Reddetti

Ancak AB Beijin'de 16-17 Haziran'da gerçekleştirilecek Sino-European zirvesi öncesinde Washington'a karşı Çin'le işbiriği yapmayı reddetti.

Avrupalı bir diplomat ise, “Çin, AB'nin Washington'a karşı Beijin'le taraf tutmasını istiyor. Bunu yapmayacağız, onlara söyledik” dedi.

Zirveden “mütevazı bir bildiri” çıkması ve her iki tarafın da çok kanatlı ticari sisteme bağlılığının onaylanması bekleniyor.

Aynı zamanda Dünya Ticaret Örgütü'nün yenilenmesi noktasında bir çalışma grubunun da oluşturulması tartışılacak.

Ancak 2016 ve 2017'deki iki zirve Güney Çin Denizi ve ticarrt konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle bir açıklama yapılmaksızın sona ermişti.

Brüksel yetkilileri AB ticaret politikasının kızgın bir eleştirmeni olarak Amerikan Başkanı ile yeni bir anlaşmayı müzakere etmenin yollarını arıyorlar.

AB halihazırda, Amerika'nın AB'den ithal arabalara yüzde 2.5 oranında yüklediği vergiye karşılık, Amerikan yapımı arabaların ithalatına yüzde 10 gümrük vergisi uyguluyor. Cezalandırıcı nitelikteki gümrük tarifesine yapılacak herhangi bir indirimin ise Trump tarafından memnuniyetle karşılanacağı aktarıldı.

Bu haberler ise Avrupa Komisiyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Amerikan Başkanı Trump'ın bu ay sonun gerçekleşecek buluşması öncesi basına yansıdı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.