Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Çin: Tahran ile işbirliği gelişecek

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, İran Dışişleri Bakanı Mohammad Cevad Zarif ile yaptığı telefon görüşmesinde Kapsamlı Ortak Eylem Planına (KOEP) desteğini yineleyerek, Tahran ile işbirliğini gelişmesine vurgu yaptı
Sde Editör
18 Ağustos 2018 14:38
A+
A-

IRNA

Xinhua ajansının bildirdiğine göre, Wang, KOEP’in çoğulculuk ile ilgili büyük bir başarı olduğunu belirterek, KOEP’in uluslararası camianın menfaatleri ile paralel olduğunu söyledi.

Ç,n, KOEP’e bağlı oldupunu belirterek, ‘’Biz açık bir şekilde tek taraflı ambargolara ve sınırlar ötesindeki adli yetkilerin gelişmesine karşı olduğumuzu açık şekilde beyan etmişiz’’ dedi.

Wang, ülkesinin İran ile ilişkilerine değer verdiğini belirterek, son gelişmeler ışığında iki tarafın karşılıklı yararlanması için işbirliğinin artmasını istediğini ifade etti.

Zarif de görüşmede KOEP ile ilgili son gelişmeleri anlatarak, Pekin’in yapıcı rolünü takdir etti.

Çin, İran’ın en büyük petrol ithalatçısıdır ve Amerika’nın tek taraflı ambargolarını uymayacağını ilan etmiştir. Bu ülke Ocak ile Mayıs ayı arasında İran’dan ortalama 718 bin varil ithal etmiş bulunmakta, bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 10 artış kaydetmektedir.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.