Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Çin hacca giden vatandaşlarına 'izleme cihazı' taktı

Çin’in denetimi Mekke’ye Hacc’a giden hacılara kadar uzandı. Çin’den ibadet için yola çıkan hacılara “izleme cihazları” takıldı.
Sde Editör
03 Ağustos 2018 10:08

Devlet yönetimindeki Çin İslam Teşkilatı'nın yayınladığı fotoğraflarda Çin'in bazı bölgelerinden Beijing havaalanına gelerek Mekke'ye uçmak üzere hazırlanan hacı adaylarının boyunlarında mavi ipe yerleştirilmiş giyilebilen “akıllı kart”ların bulunduğu gözlendi. Bu cihazların GPS takibi ve kişisel verileri içerdiği belirtildi. Çin İslam Teşkilatı'na göre ise cihazlar giyenin güvenliğini sağlamak üzere tasarlandı.

İnsan hakları eylemcileri ise takip cihazlarını Çin'in modern gözetleme cihazlarını kullanma yoluyla Müslüman azınlığı takip etmekte gösterdikleri olağanüstü çabalarından bir örnek şeklinde nitelendiriyor.

King's College London'da Çin insan hakları uzmanı olan Eva Pils, “Bu ibadetlerini yapan Müslümanları cezalandırmanın yeni bir başka yolu. Akıllı kartlar daha çok suç şüphelisi ya da ertelenmiş hapis cezasını çeken şahıslar için kullanılıyor” dedi.

ÖNCESİNDE TERÖRİZMLE SAVAŞMAK DEMİŞLERDİ

Amerika Dışişleri Bakanlığı'ndan geçtiğimiz hafta yapılan bir açıklamaya göre, Çin yüz binlerce Müslüman Uygurlu'yu gözaltına aldı. Çin hukuku uzmanı Jerome Cohen, bu son gözaltıların Çin'de muhtemelen 1950'lerdeki “sağ karşıtı” kampanyadan bu yana yasal sürecin dışındaki en geniş gözaltı hareketi olduğunu öne sürüyor.

Çin'in dini düzenlemeyi görmezden gelen Birleşik İş Cephesi Bakanlığı ve Kamu Güvenliği Bakanlığı açıklama yapmaktan kaçınırken, Çin daha öncesinde kısıtlayıcı politikaların terörizmle savaşmak için gerekli olduğunu belirtmişti.

GLOBAL TIMES: SİNCAN MÜSLÜMANLARI KULLANMADI

Devlet yönetimindeki Global Times da hacca gidecek adayların üçte birinin bu cihazı kullandıklarını, Sincan Müslümanları ise takip cihazını giymediklerini açıkladı.

Cihazları üreten Beijing Fengjiang Technology Co. adlı firmanın yasal temsilcisi Ma Lijun ise cihazların gelecekte daha yaygın kullanılıp kullanılmayacağının net olmadığını belirtti. Çin İslam Teşkilatı da açıklama yapmaktan kaçındı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.