Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Çin Dışişleri Bakanı: "Çin’in diyalog kapısı ABD'ye hala açık"

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Pekin yönetiminin bir ticaret savaşı istemediğini dile getirdi
Sde Editör
30 Temmuz 2018 17:05
A+
A-

Başkent Pekin’deki Diaoyütai Devlet Konukevi’nde yapılan heyetler arası görüşme sonrasında Vang ve Hunt ortak basın toplantısı düzenledi.

İki bakan, ikili ilişkiler, Hong Kong, Çin-ABD ticari anlaşmazlıklarına ilişkin açıklamalarda bulunarak, karşılıklı ticaret ve yatırımları artırmak konusunda anlaştıklarını ifade etti. 

Çin Dışişleri Bakanı Vang, İngiltere’den Çin’e 1997 yılında devredilen ve "tek ülke-iki sistem" ilkesiyle yönetilen Hong Kong Özel İdari Bölgesi’ne yönelik, bu sisteme bağlı kalmaya devam edeceklerini söyledi. 

Hong Kong’a karışılmasına müsaade etmeyeceklerine işaret eden Vang, "Hong Kong, Çin’in iç işleridir. Biz diğer ülkelerin Çin’in iç işlerine karışmasını ne hoş karşılarız ne de kabul ederiz." ifadelerini kullandı.

ABD ile vergi ihtilafı

Vang, ABD'in mart ayında Çin mallarına gümrük vergisi getireceğini ilan etmesiyle başlayan ve daha sonra karşılıklı restleşmelerle ticaret savaşına dönüşen ticari anlaşmazlıklara yönelik, "Çin’in ABD ile ikili ticari sorunlara yönelik diyalog kapısı hala açık ama herhangi bir diyalog eşitlik ve karşılıklı saygı çerçevesinde olmalı." diye konuştu. 

ABD ve Çin’in ticari sorunları, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) çatısı altında çözmesi gerektiğini ifade eden Vang, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) daimi üyeleri olarak Çin ve Birleşik Krallık'ın da serbest ticaret rejimini, DTÖ'nün kurallarını ve çok taraflılığı desteklemesi gerektiğini söyledi. 

Çin mallarına gümrük tarifeleri uygulayacağı tehdidinde bulunan ABD’ye yönelik "Herhangi baskı veya tehdit sadece zarar verici olacaktır.” ifadelerini kullanan Vang, Pekin yönetiminin bir ticaret savaşı istemediğini dile getirdi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.