Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

ABD, askerlerini çekme konusunda Taliban'a yeşil ışık yaktı

Katarın baş kenti Doha’da 12 Ekim’de ABD’nin Afganistan özel temsilcisi Zalmay Halizad ve Taliban’ın Doha ofisinden yetkililer arasında gerçekleşen görüşmelerde ABD askerlerini Afganistan’dan çekmeye yeşil ışık yaktı.
Sde Editör
14 Ekim 2018 19:46
A+
A-

AL JAZEERA

Cuma günü Doha'da yapılan bir ön toplantıda, Taliban temsilcileri ve ABD elçisi Zalmay Khalilzad, Taliban'ın Afganistan'daki 17 yıllık savaşı sona erdirme koşullarını ele aldılar, anonimleştirme konusunda konuşan iki üst düzey Taliban yetkilisi El Cezire'ye anlattı.

Yetkililerden biri, "Altı ABD delegesi Doha 'ya (Taliban) liderlerimizle bir görüşme yapmak için geldi ve" yabancı birliklerin çekilmesi de dahil olmak üzere bütün meseleleri tartışmayı kabul etti "dedi.

"Ancak, bu bir ön toplantıydı ve tüm meseleler genel olarak ele alınmadı, detaylı değil" diyerek yakın gelecekte daha fazla müzakerenin yapılmasının beklendiğini de sözlerine ekledi.

Taliban’ın, ABD’den askerlerini çekmenin yanında öne sürdüğü diğer bazı şartlar ise, bazı Taliban liderlerine uygulanan yaptırımların kalkması, cezaevlerindeki üyelerinin serbest bırakılması ve meşru siyasi ofis açması olarak sıralandı.

Taliban 2013’de Katar’ın başkenti Doha’da böyle bir siyasi ofis açmış fakat ofiste Afganistan’ı yönettiği yıllarda kullandığı bayrağı dalgalandırdığı için sonradan kapatmak zorunda kalmıştı.

ABD yetkilileri ve Zalmay Halilzad, Doha’da gerçekleştirilen görüşmeye dair henüz bir yorumda bulunmadı.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.