Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Zeybekci, "Kimse ekonomik anlamda Türkiye'nin yerle bir olmasını beklemesin"

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ekonomi gündemindeki son gelişmeleri değerlendirdi.
SDE Editör
11 Mayıs 2018 15:34
A+
A-

 

Zeybekci, AA Finans Editör Masası'nda yaptığı açıklamada, "Son dönemdeki jeopolitik ve ekopolitik gelişmeler hem küresel hem de bölgesel ölçekte etkiye sahip. Ülkemizin ekonomik dinamiklerinin tüm bu süreçlerden etkilenmemesi için çalışmalarımızı yapıyoruz.Şu anda ekonomimiz ihracat, istihdam, yatırımlar, turist sayısı ve makro ekonomik göstergeler itibarıyla oldukça sağlam adımlarla ilerliyor. Tüm bu olumlu gelişmelere rağmen kurda yaşanan artışı kabul etmiyorum" diye konuştu. Bakan Zeybekci, "Türkiye'nin para piyasasındaki hareketlerden zarar gördüğü kesin ama ekonomik anlamda yerle bir olmasını kimse beklemesin" ifadelerini kullandı.

Ekonomi gündemindeki son gelişmeleri değerlendiren Zeybekçi’nin açıklamalarında öne çıkan başlıklar:

-Üretimi artırıcı kararlar da alacağız, ayrıca enflasyonda mücadelede gıda enflasyonuyla da mücadele edeceğiz.
-Tarladan nihai tüketiciye gelene kadar yaşanan yüzde 40'a varan kayıpları bertaraf edeceğiz.
-ABD'nin İran'a yaptırım kararının Türkiye için bir fırsat, TBirleşmiş Milletler kararlarına da uyarak İran ile ticaret yapmaya devam edeceğiz.
-Son dönemde hayata geçirilen teşvikler sonrası 'seçim ekonomisi' için değil, ülkemizin ekonomik dinamiklerini sağlamlaştırmak için attığımız adımlar.
-Bu yılın tamamı için de büyüme beklentimiz yüzde 6 ve üzeridir.
-İhracatımızda da OVP'deki beklentiyi aşacağız ve 172 milyar doları geçeceğiz.
-Dış ticarette hedefimiz toplam dış ticaretin yüzde 15'ini TL ile yapmak ve TL'nin rezerv para haline gelmesidir.
-ABD'nin çelik kısıtlaması ile ilgli olarak, ABD'ye demir çelikte ticaret açığı veriyoruz, karşı önlem alabileceğimizi de kendilerine ilettik. Uzlaşma yollarını arıyoruz.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.