Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

ETİ Maden Bor piyasasına damga vuracak

Uzay teknolojisinden, savaş sanayiine kadar pek çok alanın vazgeçilmez hammaddesi olan bor kurulacak Karbür tesisi ile en zorlu rakibi ABD'li U.S. Borax ile arayı açacak.
Sde Editör
11 Haziran 2018 10:13
A+
A-

Bilim insanları tarafından “21. yüzyılın petrolü” olarak tanımlanan, uzay teknolojisinden, bilişim sektörüne, nükleer teknolojiden savaş sanayiine kadar pek çok alanın vazgeçilmez hammaddesi olan borun işlenmesi ile ortalama olarak bugün elde edilenin 150 katı gelir kazanılabiliyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı ve yakın zamanda Balıkesir'in Bandırma ilçesinde kurulacak Bor Karbür tesisinin ETİ Bor’un dünya bor piyasasında en zorlu rakibi ABD şirketi U.S.Borax'a karşı daha güçlü yapacağı düşünülüyor.

CIA ve ABD’nin Ortadoğu Araştırmalar Enstitüsünün hazırladığı “Bor Raporu”na göre dünya bor rezervlerinin yüzde 70’i Türkiye’dedir. Bor, enerji ve gücü bakımından Türkiye’nin petrolü ve doğalgazı olarak görülüyor. Bor karbür tesisi madenden çıkan borun katma değerini işleme yoluyla oluşturulduğunda yaklaşık 2 bin kat kadar artırabilen bir teknoloji.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.