Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yabancı yatırımcıya çağrı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, küresel piyasalarda söz sahibi 25 yatırımcı ile Londra’da bir araya geldi. Erdoğan, 18 trilyon doları yöneten banka, fon ve şirketlere “Türkiye’ye yatırım yapın” çağrısında bulundu.
SDE Editör
15 Mayıs 2018 20:14
A+
A-

Yeni teşvik programları için hazırlık yaptıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli ve yabancı yatırımcı arasında hiçbir ayrım yapmadıklarını vurguladı.

Yeni teşvik programları için hazırlık yaptıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli ve yabancı yatırımcı arasında hiçbir ayrım yapmadıklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Londra'da küresel piyasalara yön veren 18 trilyon doları yöneten dev yatırımcılarla bir araya geldi. Bloomberg merkezindeki yuvarlak masa toplantısına aralarında Citigroup, Credit Suisse, Deutsche Bank, Goldman Sachs, JP Morgan, Morgan Stanley, Rabobank, BlackRock International, Bluebay Asset Management, Fidelity International'ın da olduğu 25 firma ve fonu temsil eden üst düzey yönetici katıldı. Yemekli toplantıda Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Yatırım Ajansı Başkanı Arda Ermut da hazır bulundu.

YATIRIM ÇAĞRISI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de 3 binden fazla İngiliz şirketinin faaliyet gösterdiğini belirterek, yabancı yatırımcılar için önemli teşvikler sağladıklarını anlattı. Sabah'ın haberine göre, yeni teşvik programları için hazırlık yaptıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli ve yabancı yatırımcı arasında hiçbir ayrım yapmadıklarını vurguladı.

TİCARET HACMİNİ 20 MİLYAR $'A ÇIKARALIM

İngılız işadamlarına Türkiye'de yatırım çağrısı yapan Erdoğan, katma değeri fazla ve yüksek teknoloji içeren ürünleri iki ülke firmalarının birlikte üretebileceği mesajını verdi. Erdoğan, iki ülke şirketlerinin üçüncü ülkelerde kazan-kazan ilkesi çerçevesinde ortaklıklar yapabileceğini belirtti. Birleşik Krallık ve Türkiye arasındaki ticaret hacmini 20 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirten Erdoğan, iki ülke arasında serbest ticaret anlaşması imzalanmasının ticari ilişkilere katkı yapacağını belirtti. Erdoğan, şirket yöneticilerinin Türkiye'nin ekonomisi, mali politikalar, yatırımcıların Türkiye'ye bakışı, ekonomik büyümeyle ilgili sorularını da yanıtladı.

3. ÜLKELERDE ORTAKLIK YAPALIM


Londra'da düzenlenen "Üçüncü Ülkelerde Altyapı Alanında Türkiye-Birleşik Krallık İşbirliği" panelinde konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de Türk ve Birleşik Krallık müteahhitlik firmalarının üçüncü ülkelerde başarılı ortak projeler gerçekleştirmesinin, iki ülke arasında diğer konulardaki işbirliğini daha da geliştiren önemli bir katalizör olacağını bildirdi. Türk firmalarının en rekabetçi olduğu sektörlerden birinin müteahhitlik olduğunu vurgulayan Zeybekci, şöyle konuştu: "Firmalarımız ve ülkelerimiz farklı özelliklerini birleştirerek önemli bir sinerji yaratabilir. Son yıllarda dünyada artan rekabet şartlarına her iki ülke firmalarının birlikte uyum sağlaması, Birleşik Krallık'ın müteahhitlik sektöründeki finansal imkânları ile Türkiye'nin iş yaptığı başta Rusya, Orta Asya ve Ortadoğu olmak üzere Kuzey ve Sahraaltı Afrika pazarlarındaki bağlantıları, kalifiye işgücü ve tecrübesinden birlikte yararlanabilir."

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.