Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

'ABD'ye gerekli karşılık verilecek'

Ankara, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'den ithal edilecek alüminyum ve çelik ürünlerine ek vergiyi iki katına çıkarma kararına sert tepki gösterdi.
SDE Editör
11 Ağustos 2018 10:37
A+
A-

(Euronews)

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy konuyla ilgili açıklamasında, "ABD Başkanı Donald Trump'ın, çelik ve alüminyum ihracatımıza ek vergi uygulama kararını devlet ciddiyetiyle bağdaştırmak mümkün değildir." değerlendirmesinde bulundu.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan cevap veren Aksoy, "Trump'ın, Dünya Ticaret Örgütü kurallarını hiçe sayarak, çelik ve alüminyum ihracatımıza ek vergi uygulama kararını devlet ciddiyetiyle bağdaştırmak mümkün değildir." ifadesini kullandı.

"Gerekli karşılık verilecek"

ABD'nin bu tür yaptırım ve baskılarla iş birliği yönünde hiçbir sonuç elde edemeyeceğini belirten Aksoy, "ABD yalnızca çetin sınamalardan geçerek kazanılan müttefiklik ilişkimize zarar vereceğini bilmelidir. Türkiye'ye karşı atılan tüm adımlara bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gerekli karşılık verilecektir." diye konuştu.

Aksoy ayrıca, "Türkiye her zaman sorunların diplomasi, diyalog, iyi niyet ve karşılıklı anlayışla çözülmesinden yanadır." değerlendirmesini yaptı.

ABD Başkanı Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Türk lirasının ABD doları karşısında hızla düştüğünü" ifade ederek, Türkiye'den gelen çelik ve alüminyum üzerindeki gümrük vergilerinin 2'ye katlanmasına onay verdiğini duyurmuştu.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.