Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
Yol Ayrımındaki Irak: Değişim ve Sonuçlar
SDE Irak'ta başlayan halk hareketlerini Irak Cumhurbaşkanı Eski Yardımcısı Tarık Haşimi, Diyala Eski Valisi Abdulnasır El Mahdavi, Iraklı Araştırmacılar Jassim El Shammari ve Wisam Saleh El Kubeysi'den dinledi.
25 Aralık 2019 17:58

Stratejik Düşünce Enstitüsü'nde düzenlenen "Yol Ayrımındaki Irak: Değişim ve Sonuçlar" Çalıştayına SDE Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yasin Aktay başkanlık etti. Aktay konuşmasında "Arap Baharı"nda yeni bir dalganın başladığına işaret etti. Irak'la birlikta, Cezayir, Lübnan ve Sudan'da da halk hareketlerinin yaşandığını belirtti.

Irak Cumhurbaşkanı Eski Yardımcısı Tarık Haşimi Irak’ta Ekim ayından bu yana süren halk hareketlerini Stratejik Düşünce Enstitüsü'nde  değerlendirdi. Haşimi Irak’ın Türkiye açısından stratejik bir öneme sahip olduğunu söyledi ve Irak’taki gösterilerin Türkiye’yi yakından ilgilendirdiğine dikkat çekti ve bu çalıştayı düzenlediği için SDE’ye teşekkür etti. Tarık Haşimi yaptığı konuşmada Irak’ta yaşananların genel tablosunu çizdi.

Irak’taki gösterilerin nedenleri üzerinde duran Haşimi, Irak’ta ulus devlet anlayışının bozulduğunu, Bağdat yönetiminde Irak ulusal çıkarlarından çok İran çıkarlarının gözetildiğini söyledi.

Diyala Eski Valisi Abdülnasır El Mahdavi ise ABD işgalinden sonra Bağdat yönetiminde Şii yöneticilerin yer aldığını söyledi. Mahdavi’ye göre yöneeticilerin Şii ya da Sünni olmasının bir önemi yok ancak yöneticilerin ülkeyi neye ve kime göre yönettiğinin bir önemi var. İşte bu yüzden özellikle Iraklı Şii gençler Bağdat’taki Şii yönetimi protesto ediyor. Ayrıca Mahdavi Irak’taki gösterilerin sadece Şiiler tarafından değil, Baasçı, Sünni, Kürt, İslamcı çok değişik gruplar tarafından desteklendiğini söyledi.

Iraklı Araştırmacı Jassim El Shammari yaptığı konuşmada göstericilerin desteklenmesi gerektiğine işaret etti. Shammari gösterilerin başarısız olması durumunda ise Irak’ta milis çatışmalarının yaşanabileceğinin altını çizdi.  

Iraklı Araştırmacı Wisam Saleh El Kubeysi ise Irak’ta özellikle Şii bölgelerde ayaklanmaların başladığına ve Necef ve Kerbela’daki İran Konsolosluklarının hedef alındığına dikkat çekti. Kubeysi, Türkiye’nin Irak’taki gösteriler ve yaşanan olaylar konusunda taraflar arasında arabuluculuk yapmasını istedi. Türkiye’nin Irak halkına destek olmasının çok önemli olduğunu vurguladı.