Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

İkinci P-72 Deniz Karakol Uçağı Türk Deniz Kuvvetleri'ne Teslim Edildi

MELTEM-3 projesi kapsamında üretilen P72 Deniz Karakol Uçakları’ndan ikincisi Türk Deniz Kuvvetleri'ne teslim edildi.
SDE Editör
11 Mart 2021 12:42
A+
A-

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen MELTEM-3 Projesi kapsamında ikinci P-72 Deniz Karakol Uçağının teslimi gerçekleşti.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığına Mavi Vatan Savunmasında önemli katma değer sağlayan MELTEM-3 projesi kapsamında ikinci P-72 Deniz Karakol Uçağının teslimin ardından, bu yıl içerisinde ilave bir adet Deniz Karakol Uçağı ile bir adet Deniz Genel Maksat Uçağının daha Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi planlanıyor.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Mavi Vatan’da milli çıkarlarımızı korumak için Savunma Sanayii olarak her zaman görev başındayız. Savunma sanayiimiz bugüne kadar Deniz Kuvvetlerimizin imkân ve kabiliyetlerini geliştirme hedefiyle birçok sistemi hazır hale getirdi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın muharebe ve lojistik sahada gücüne güç katacak birçok hava, deniz, denizaltı ve lojistik projeleri de devam ediyor. Meltem-3 Projesi kapsamında ikinci P-72 Deniz Karakol Uçağımızı da teslim ettik. P-72 Deniz Karakol Uçaklarımız Doğu Akdeniz, Ege başta olmak üzere Mavi Vatan savunmasında Deniz Kuvvetlerimizin stratejik unsuru olarak hizmet edecek. Yeni platformlarımızla Türk Silahlı Kuvvetlerimizin gücüne güç katmaya devam edeceğiz.”

Leonardo firmasının ana yükleniciliğinde yürütülen proje, Türk sanayinin de yoğun katılımı ile gerçekleştiriliyor. TUSAŞ tarafından detay parça üretimi, uçak modifikasyonu, malzeme tedariki, yer ve uçuş testleri desteği ve Entegre Lojistik Destek aktiviteleri gerçekleştiriliyor.

ASELSAN tarafından sistem/cihaz tedariki sağlanıyor. Uçaklarda Milsoft tarafından geliştirilen Link 11 ve Link 16 sistemleri bulunurken, Deniz Karakol Yer İstasyonu HAVELSAN tarafından P-72 uçaklarına destek verecek şekilde güncellendi. Uçaklardaki radar, EDT ve akustik gibi görev sistemleri Thales Firması tarafından sağlandı.

Bu sistemler sayesinde uçaklar, Denizaltı Savunma Harbi, Su-üstü Savunma Harbi, İstihbarat, Gözetleme ve Keşif, Ufuk Üstü Hedefleme, Arama Kurtarma gibi önemli görevleri üstlenecek.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.