Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Taliban'ın Siyasi Ofis Sözcüsü Naim Vardak: İki Amacımız Var

Taliban Siyasi Ofis Sözcüsü Dr. Muhammed Naim Vardak, Afganistan barış görüşmelerinde son süreci değerlendirdi.
SDE Editör
17 Eylül 2020 11:04
A+
A-

Taliban Siyasi Ofis Sözcüsü Dr. Muhammed Naim Vardak, Afganistan barış görüşmelerinde son süreci değerlendirdi.

Kabil yönetimine yakınlığıyla bilinen Tolo News'in sorularını yanıtlayan Dr. Vardak, Taliban'ın görüşmelerin başlamasıyla birlikte Afganistan'da saldırılarını azalttığını belirtti. Vardak, Kabil hükümetinin ise saldırılarına ara vermediğini ifade etti.

Dr. Vardak, son sürece dair şu ifadeleri kullandı:

"20 yıldır süren bir savaşın bir saatte bitmesini beklemenin manası yok. Bizim bakış açımıza göre, savaşın ve diğer sorunların temel yönlerini tartışmak, daha sonra ise bir ateşkesi nihaileştirmek makul olacaktır. Böylece sorun kalıcı olarak çözülür.

Bugün bir ateşkes ilan ettiğimizi farz edin. Fakat yarın anlaşma masasında mutabakata varmayı başaramazsak ne olacak? Yeniden savaşa mı döneceğiz? Bu ne anlama geliyor?"

"İslami bir sistem kurulacak"

Naim Vardak, Taliban'ın iki temel amacı bulunduğunu, bunlardan ilkinin ülkedeki askeri işgali sona erdirmek, ikincisinin ise bir İslami sistem kurmak olduğunu ifade etti.

Görüşmelerde inişler ve çıkışlar olabileceğini söyleyen Vardak, yine de müzakere sürecine dair umutlu olduğunu kaydetti.

 

MEPA NEWS

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.