Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Pentagon'dan 'Yendik' Dedikleri DEAŞ İle İlgili Yeni Açıklama

ABD Savunma Bakanlığı tarafından yayımlanan raporda, daha önce yendik diye belirttikleri DEAŞ’ın, yeniden canlanabileceği uyarısında bulunuldu
SDE Editör
05 Şubat 2019 10:34
A+
A-

TİMETÜRK

ABD'nin Suriye'den çekilmesi konusundaki tartışmalar halen devam ediyor. Trump askerleri bölgeden çıkartma konusundaki kararlı tutumunu sürdürürken, Savunma Bakanlığı Pentagon, çekilmenin gerçekleşmemesi için DEAŞ'in yeniden canlanabileceği uyarısında bulundu.

IŞİD UYARISI

ABD Başkanı Donald Trump'ın 2 bin Amerikan askerini çekme kararı aldığı Suriye'deki DEAŞ unsurları konusunda Pentagon'dan uyarı geldi. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) başmüfettişi tarafından hazırlanan raporda, "Üzerindeki (terörle mücadele) baskısı sürmezse, DEAŞ'ın Suriye'de altı ila 12 ay içinde yeniden dirilebileceği ve sınırlı da olsa tekrar toprak kazanabileceği" uyarısında bulunuldu.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığından (CENTCOM) edinilen istihbarata dayandırılan raporda, hatta DEAŞ'ın "faaliyet ve imkânlarını yeniden canlandırma konusunda Suriye'ye kıyasla Irak'ta daha hızlı" yol katettiği belirtildi.

YPG KORKUSU

Başmüfettiş, hem Suriye hem de Irak'taki yerel güçlerin, DEAŞ'le mücadele için ABD öncülüğünde kurulan uluslararası koalisyonun desteğine bel bağlamayı sürdürdüğünü bildirdi.

ABD'li başmüfettiş, "sebatkâr savaşçılar" olarak tanımladığı PKK'nın, Türkiye'nin askeri operasyon tehdidiyle karşı karşıya olduğunu belirtti. ABD, PKK'yı Suriye'de DEAŞ'le mücadele konusunda en önemli müttefiklerinden biri olarak görüyor. Türkiye'nin olası bir Münbiç operasyonu Pentagon tarafından endişeyle takip ediliyor.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.