Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 - +90 530 926 41 13 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr

Kudüs Asla İsrail'in Başkenti Olmayacak

* Alper Tan

Kudüs.. Müslümanların ilk kıblesi.

Dün ABD, uluslararası toplumun tepkisine rağmen, elçilik ofisini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıdı.
1995'te alınan ama 23 seneden beri her defasında ertelenen Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını fiiliyata geçirdi.

Bunu protesto eden Filistinli Müslümanlar, işgalci İsrail tarafından katilâma uğradı, 55 şehit verdiler, iki bin beş yüzün üzerinde yaralı var.

İslâm ülkelerinin yönetimleri ve liderleri kutsal şehir Kudüs’e ve mazlum Filistin halkına sahip çıkma konusunda yeni bir imtihanla yüzyüze.

Eğer bu yönetimler, ABD ve İsrail’e sessiz-tepkisiz kalır veya cılız-etkisiz tepkilerle, şahsi iktidarlarının devamını gözeterek Filistin halkını ve Kudüs’ü Siyonist işgalcilerin keyfine terk ederlerse bu durum, büyük bir toplumsal depremi tetikleyebilir.

Filistin ve Kudüs davası 1.8 Milyar Müslümanın en büyük yarası ve İslam dünyasındaki problemlerin anası olarak önemini koruyor.

Kuruluş sebebi Kudüs ve Filistin meselesi olan İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) 13 Aralık 2017'de İstanbul'da aldığı Kudüs kararının arkasında durup durmayacağı önemli.

Suriye, Arakan, Afganistan, Irak, Mısır ve Filistin gibi İslam coğrafyasında yaşanan gizli-açık işgaller, ABD ve Avrupa yönetimlerinin İslam düşmanlığını her geçen gün daha ileri götürmeleri, Müslümanların öfkelerini taşma noktasına getirdi.

Patlamak üzere olan öfke seli, Arap Baharından daha güçlü bir tufana dönüşmek üzere.

İslam ülkelerinin hükümetleri umursamaz da işi bizzat Müslüman halklar ele alırlarsa bunun, sadece İsrail ve arkasındaki Batılı ülkeler açısından değil Ortadoğu'daki yönetimler için de sonuçları çok ağır olabilir.

Müslümanlar bu umursamazlığı bir ihanet olarak görüp inisiyatifi bizzat ele almak isteyebilir. O takdirde bu tufanın nerede duracağını hiç kimse kestiremez.

Hangi zulme, acıya, kana, gözyaşına sebep olursa olsun Kudüs asla bir İsrail toprağı ve başkenti olmayacak. Hemen şimdi olmasa bile er veya geç 1.8 Milyar Müslüman, Kudüs’e göz dikenlere hak ettiği dersi verir.

Bu dersi, sadece işgalcilere değil, kendisini yöneten, koltuk ve ikbal kaygısıyla zulme destek olan ya da sessiz kalan sorumsuz, işbirlikçi iktidarlara da verir..

ABD ve işgalci İsrail'in 14 Mayıs kararı bölgede ve dünyada çok büyük olaylara gebe.

15.05.2018