Adres :
Aşağı Öveçler Çetin Emeç Bul. 1330. Cad. No:12, 06460 Çankaya - Ankara Telefon : +90 312 473 80 41 Faks : +90 312 473 80 46 E-Posta : sde@sde.org.tr
TİKA ve SDE 15 Balkan ülkesinin fikir adamlarını Ankara’da buluşturdu
15 Balkan ülkesinden üç yüz ’ün üzerinde siyasetçi, bilim adamı, din adamı, sanatçı, gazeteci, STK temsilcisi TİKA ve Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) öncülüğünde Ankara’da buluştu. 30-31 Mayıs tarihlerinde Ankara Green Park Otel’de gerçekleşen organizasyonda misafirler, iki gün boyunca Balkan ülkelerinin sorunlarını ve geleceğini tartıştı. II. Balkan Buluşması’nın temasını “Tarih, Kültür ve Kimlik” başlıkları oluşturdu.
31 Mayıs 2018 23:30

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun açılış konuşmasını ve ev sahipliğini yaptığı buluşma, saat 14.00’te başladı. Toplantıda ilk gün üç oturum gerçekleşti. Bu oturumların başlıklarını, Balkan Tarihinde temel kırılmalar, Balkanlarda çok kültürlülüğün sürekliliği, Balkanlarda doğal ve kurgusal kimlikler oluşturdu. İlk gün oturumların ardından TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam “Kültürel Farklılıkların ve Tarihsel Birikimin Yeniden İnşasında Türkiye ve TİKA” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Bunu takiben Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu bir değerlendirme konuşması yaptı.

Organizasyonun İkinci gününde Balkanlardan gelen misafirler ve Türkiye’de Balkan çalışan akademisyenler, devlet ve bürokrasi kademelerinden ilgili görevliler, din adamları ve sivil toplum kuruluşlarından misafirlerin de katılımıyla “Balkanların Geleceği için Stratejik Plan” Çalıştayı yapıldı. Bu çalıştayda Balkanlardan gelen konukların bölgeye dair sorunları dinlenip, beklentileri incelendi. İkinci gün öğleden sonra misafirler, Ankara’nın Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan’ın davetlisi olarak Beypazarı’nı ziyaret etti.